W co zainwestować 1000 zł?

Inwestycje    
ocena

Posiadanie tysiąca złotych nie usprawiedliwia przysłowiowego „trzymania ich w skarpecie”, ponieważ nawet tak niewielka kwota może w dłuższym okresie zaprocentować znaczącym zyskiem. Rodzaj inwestycji zależy od tego, jak dużo chcemy zyskać, w jakim czasie i jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować. Jak zainwestować 1000 zł i ile można zarobić na takiej inwestycji?

W co zainwestować 1000 zł?

sxc.hu

Posiadanie tysiąca złotych nie usprawiedliwia przysłowiowego „trzymania ich w skarpecie”, ponieważ nawet tak niewielka kwota może w dłuższym okresie zaprocentować znaczącym zyskiem. Rodzaj inwestycji zależy od tego, jak dużo chcemy zyskać, w jakim czasie i jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować.

Istnieje wiele popularnych form inwestowania, które powstały z myślą o inwestorach posiadających ograniczone możliwości finansowe. Do najpopularniejszych, dostępnych dla szerokiego grona inwestorów, które nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów czy ekonomii, zaliczyć można zdeponowanie środków na lokacie terminowej lub ulokowanie środków na koncie oszczędnościowym. Z każdą z wymienionych inwestycji – w zależności od banku, w którym ulokujemy nasze 1.000 zł – związane są odmienne przewidywane stopy zwrotu, czyli potencjalne korzyści, jakie inwestor otrzyma w przyszłości.

Inwestycje polegające na ulokowaniu tysiąca złotych na lokacie terminowej lub na koncie oszczędnościowym należy ocenić jako bezpieczne, lecz nie przynoszące znaczących stóp zwrotu w krótkim czasie. Jednakże i ten sposób lokowania wolnych środków finansowych należy uznać za efektywny, ponieważ nie tylko pieniądze „zarabiają na siebie”, ale także nie narażamy się na ryzyko ich utraty lub wydania ich w sposób niezamierzony, poprzez np. dokonywanie „spontanicznych zakupów”.

W przypadku inwestycji polegającej na ulokowaniu środków na lokacie terminowej należy podkreślić, że przewidywane przyszłe korzyści wiążą się przede wszystkim z  wysokością oprocentowania lokaty, sposobem kapitalizacji odsetek oraz okresu, w jakim będzie trwała umowa lokaty. W na koniec października 2010 r. najwyższe oprocentowanie lokat wynosiło niewiele ponad 5%, jednakże większość banków oferuje lokaty na poziomie 4,40 - 4,70%. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie lokaty krótkoterminowe, takie jak: lokaty jednodniowe, lokaty 1 miesięczne, lokaty 3 miesięczne i lokaty 6 miesięczne.

Najwięcej inwestorów wybierało w ostatnim czasie lokaty jednodniowe z dzienną kapitalizacją odsetek, gdyż pozwalają one uniknąć płacenia „podatku Belki”, czyli podatku od zysku z lokaty bankowej. Z lokat na 3 miesiące z dzienną kapitalizacją (czyli bez „podatku Belki”) największe oprocentowanie proponował na koniec października 2010 r. Getin Bank – 4,86% (dla porównania – oprocentowanie tradycyjnej lokaty na 3 miesiące w tym banku – 5,00%). Pozostałe banki oferowały lokaty na poziomie około 4,5% (Meritum Bank – 4,50%, Noble Bank – 4,46%) lub około 4,0% (Kredyt Bank i Bank Millenium – 4,05%). W przypadku lokat na 6 miesięcy z dzienną kapitalizacją rozpiętość oprocentowania wahała się w październiku od 4,29% (Kredyt Bank) do 5,00% (Getin Bank).

Obserwując ostatnie tendencje na rynku bankowym można stwierdzić, że takie banki, jak Getin Bank, Noble Bank, Eurobank, Polbank, Inteligo czy Millennium Bank mają najwyższe oprocentowanie lokat krótkoterminowych, natomiast banki takie jak AIG Bank, Toyota Bank, FM Bank czy Bank Pocztowy oferują obecnie najlepsze lokaty roczne i dwuletnie.

Warto także podkreślić, że w chwili obecnej konta oszczędnościowe charakteryzują się oprocentowaniem zbliżonym do lokat. Inwestor posiadający konto oszczędnościowe ma możliwość wykonania jednego bezpłatnego przelewu w ciągu miesiącu. Niektóre banki podają niekiedy minimalną kwotę, od której rozpoczyna się oprocentowanie (np. Meritum Bank - 4,50% od 10.000 zł).

Przeczytaj również poradę:

- Jak zainwestować małe sumy pieniędzy?

A Wy w co zainwestowalibyście taką kwotę? Zamieszczajcie swoje pomysły w komentarzach.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka