Posiadanie niewielkiego budżetu nie oznacza, że osoba o ograniczonym stanie środków pieniężnych ma nie podejmować żadnych działań zmierzających do ich powiększenia. Wręcz przeciwnie, dysponowanie niskim budżetem powoduje, że nasza inwestycja jest zazwyczaj dobrze i dokładnie przemyślana – zarówno pod kątem przewidywanych zysków, jak i możliwego ryzyka.

Jedno jest pewne – nie ma żadnej sprawdzonej strategii inwestowania małych sum, ale pewne jest to, że „pieniądz rodzi pieniądz”. Każda, nawet najmniejsza kwota pieniężna, może zostać pomnożona – najważniejsze jest to, by inwestować mądrze i być cierpliwym w oczekiwaniu na pojawienie się pierwszych zysków.

Osobom posiadającym małe sumy pieniędzy, pragnące ulokować je w bezpieczny sposób, można zaproponować zdeponowanie ich w banku, zakup jednostek funduszy inwestycyjnych lub zakup obligacji Skarbu Państwa. Przy niewielkich sumach inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych nie będzie raczej korzystnym rozwiązaniem ze względu na to, że musimy liczyć się z prowizjami, płaconymi od uzyskanych przez nas potencjalnych zysków.

Przewidując ulokowanie środków w banku należy rozważyć opłacalność tej inwestycji głównie pod kątem okresu zwrotu, czyli czasu, po jakim chcielibyśmy otrzymać nasze środki wraz z odsetkami oraz planowaną wielkość zysku. Banki oferują obecnie tradycyjne lokaty terminowe, konta oszczędnościowe oraz tzw. lokaty jednodniowe, które ze względu na swą konstrukcję pozwalają uniknąć inwestorom ponoszenia 19% „podatku Belki”, cieszące się ostatnio dużym zainteresowaniem. Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest inne w każdym banku i przed dokonaniem inwestycji warto dokładnie prześledzić ofertę wszystkich banków, gdyż jest ona w chwili obecnej niezwykle bogata. Wszystkie niezbędne informacje inwestor może odnaleźć na stronach internetowych poszczególnych banków.

Innym sposobem na lokowanie niewielkich sum pieniędzy może być zakup jednostek w funduszu inwestycyjnym, których obecnie na rynku działa już kilkaset. Warto jednak pamiętać, że w czasie trwania inwestycji fundusze naliczają opłaty za zarządzanie, które są najwyższe w funduszach akcyjnych i najniższe w funduszach pieniężnych. Są one wliczone w wartość jednostki uczestnictwa, proporcjonalnie naliczane i pobierane każdego dnia.

Bezpiecznym sposobem inwestowania jest również zakup obligacji Skarbu Państwa. Obecnie można to zrobić nie tylko w Banku PKO BP, ale również za pomocą Systemu Teleinformatycznego Inteligo, logując się na stronę internetową www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.

Dla osób akceptujących wyższy poziom ryzyka można zaproponować udział w grach losowych lub zakładach wzajemnych, jednakże w tym przypadku należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: „ile mogę stracić”, a nie: „ile chcę zyskać”. Ryzyko tego typu inwestycji jest bowiem nieporównywalnie wyższe aniżeli w przypadku tradycyjnych sposobów lokowania środków pieniężnych.

Warto także pomyśleć, czy posiadane środki nie przeznaczyć na założenie własnej działalności gospodarczej, którą warto wesprzeć dodatkowymi środkami, które w chwili obecnej są możliwe do uzyskania dzięki dotacjom unijnym. O udzielenie tej dotacji mogą występować zarówno nowo powstałe przedsiębiorstwa, posiadające osobowość prawną, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Do dyspozycji przedsiębiorców są środki z Programów Operacyjnych takich, jak: Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko, Kapitał Ludzki, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw.

A Wy w co zainwestowalibyście małe sumy pieniędzy? Czekam na Wasze opinie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodpis elektroniczny – informcje
Następny artykułJak negocjować z bankiem wysokość marży?

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here