Zalety inwestowania regularnych kwot

Inwestycje    
ocena

Jeśli należysz do osób, które ciągle narzekają na brak pieniędzy, lepiej zacznij zastanawiać się nad swoim życiem finansowym. Rozpoczęcie oszczędzania od małych kwot to prosta i często jedyna droga do bogactwa dla osób, które w swojej ocenie nie posiadają nic.

Zalety inwestowania regularnych kwot

photoxpress.com

Czy rzeczywiście takie osoby nic nie posiadają? Jeśli pracujesz – co miesiąc dokładasz do domowego budżetu określoną wielkość zasobów majątkowych. Tylko od Twojej decyzji zależy, czy wszystko wydasz w ciągu miesiąca czy też pozostawisz część na budowanie przyszłego majątku.

Budowanie bogactwa małymi, lecz regularnymi kwotami przynosi wiele korzyści po upływie większej ilości czasu. Odkładanie choćby 300 zł miesięcznie da nam w skali roku 3600 zł. Po 10 latach z naszej wpłaconej kwoty uzyskamy już sumę 36 tysięcy złotych, a dodatkowo możemy liczyć na odsetki od tej kwoty. Przy założeniu, że nasza inwestycja przyniesie stopę zwrotu na poziomie 10% w skali roku, nasza wpłacona kwota podwoi się już w okolicach siódmego roku. Liczyć więc możemy po 10 latach na kwotę ponad 80 tysięcy złotych, zbudowaną małymi sumami.

Ważne, aby nasze oszczędności nie leżały na nieoprocentowanym koncie bankowym. Pierwsze zgromadzone środki możemy odkładać chociażby na wysoko oprocentowanych rachunkach oszczędnościowych. Gdy zgromadzimy na koncie wystarczająco dużą wartość oszczędności, możemy pomyśleć o wyżej oprocentowanej lokacie terminowej lub o inwestycji w jeden z istniejących produktów finansowych. Może to być zarówno fundusz inwestycyjny, jak i samodzielna inwestycja na rynku akcji.

Ważne, aby w chwili podjęcia decyzji o przystąpieniu do któregoś z tego typu produktów inwestycyjnych, zdywersyfikować swój portfel, a więc – część środków pozostawić na bezpiecznej lokacie, pozostałe można wówczas przeznaczyć na bardziej ryzykowne inwestycje. Istotne jest, aby dopasować poziom poniesionego ryzyka do swojego indywidualnego profilu inwestycyjnego.

Wybierając systematyczne oszczędzanie w produkty o wyższej stopie zwrotu przy jednoczesnej akceptacji ryzyka, zmniejszamy ryzyko właśnie poprzez systematyczność. Jeśli w okresach bessy nadal konsekwentnie wpłacamy stałe kwoty, zmniejszamy średnią cenę nabycia danego instrumentu. Podczas bessy, co prawda, nasze straty rosną, lecz w długim horyzoncie czasowym, gdy sytuacja światowych gospodarek się już uspokoi, zarobimy więcej, niż wpłacilibyśmy jednorazowo przed okresem spadków giełdowych.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka