BIOS nie widzi dysku - co robić?

Komputer    
ocena

Czasami zdarza się, że nowo zakupiony dysk twardy nie zostaje wykryty przez BIOS, a co za tym idzie korzystanie z jego funkcji staje się nie możliwe. Oto kilka porad, które mogą pomóc w sytuacji, gdy BIOS nie widzi dysku.

BIOS nie widzi dysku - co robić?

photoxpress.pl

1. Na początek należy sprawdzić czy zakupiony dysk twardy został odpowiednio podłączony do płyty głównej. W tym celu warto zobaczyć, jak był podłączony poprzedni dysk i zrobić to z nowym lub też zastosować się do Instrukcji obsługi, w której powinien znaleźć się rozdział o podłączaniu nowego dysku. Warto upewnić się także, czy wszystkie wtyczki są dobrze wpięte w gniazda i czy mamy do czynienia z dyskiem ATA (już odchodzącym do przeszłości) czy SATA. Dysk podłączany szarym, szerokim przewodem to właśnie ATA, natomiast ten podłączany cienkim czerwonym przewodem to SATA.

Dysk, SATA, ATA

2. Najczęstszym powodem, przez który BIOS nie wykrywa dysku twardego ATA jest błędne ustawienie tzw. zworek (przełączniki umożliwiające zmianę ustawienia części do komputera) przez użytkownika, przy chęci korzystania z dwóch dysków na raz (starego i nowego). Sposób odpowiedniego ustawienia zworek znajduje się zazwyczaj na wierzchniej obudowie dysku lub w instrukcji. Należy pamiętać, że jeżeli chcemy korzystać z dwóch dysków jednocześnie i są one podpięte do jednego gniazda IDE (jednym przewodem), to należy tak ustawić zworki, aby jeden dysk był w pozycji Master, a drugi w pozycji Slave (według odpowiedniej instrukcji).zworka, master, slave

3. W przypadku dysku twardego SATA prawdopodobną przyczyną nie wykrywania go jest niewłączenie w BIOS kontrolera Serial ATA (SATA). W zależności od posiadanego BIOS warto sprawdzić, czy takowa funkcja jest ustawiona na „Enabled”. Opcje związane z kontrolerem Serial ATA (SATA) można znaleźć w zakładce Integrated Peripherals.

Gdzie szukacie wskazówek, jak poradzić sobie z zagadnieniami technicznymi związanymi z komputerem? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
2.09
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =