Dyski twarde - na co zwrócić uwagę?

Komputer    
ocena
Poza tak oczywistym aspektem jak pojemność dysku (im więcej GB tym więcej danych możemy przechować), warto zwrócić uwagę także na inne – często pomijane – szczegóły, zanim zdecydujemy się na zakup nowego dysku. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Dyski twarde - na co zwrócić uwagę?

sxc.hu

Zdecydowanie powinniśmy zwracać uwagę na jak największą liczbę obrotów dysku na minutę, a także współczynnik MTBF. Ten pierwszy odpowiada do szybszego dostępu do danych, natomiast drugi (mierzony w godzinach) oznacza czas pracy dysku bez awarii – czas ten jest jednak orientacyjny i nie jest powiedziane, że akurat tyle godzin może funkcjonować prawidłowo.

W przypadku poboru mocy oraz średniego czasu dostępu ważne jest, aby wskaźniki były jak najmniejsze. W pierwszym przypadku mniejszy pobór mocy oznacza mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania dysku, natomiast w drugim oznacza to szybsze dotarcie do interesującej nas informacji zawartej na dysku. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na ilość decybeli [db], ponieważ im większy współczynnik, tym dysk chodzi głośniej, co może być szczególnie uciążliwe w sytuacji gdy chcemy popracować w spokoju.

Jeśli chodzi o interfejs dysku to najpopularniejszym obecnie standardem jest S-ATA. Musimy jednak pamiętać, aby zgadzał się on ze znajdującym się na płycie głównej.

Pod względem marki obecnie na rynku dominuje trzech producentów: WD, Seagate oraz Samsung. Oferują oni zbliżone jakościowo dyski przy konkurujących ze sobą cenach.

Jakimi kryteriami kierujecie się wybierając twarde dyski? Czekamy na Wasze opinie.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =