Jak działa USB?

Komputer    
ocena

USB (Universal Serial Bus) to złącze, które zrewolucjonizowało świat elektroniki. Największą jego zaletą jest bowiem uniwersalność, która powoduje, że przewód USB może być wykorzystywany w różnych urządzeniach podpinanych do np. komputerów.

Jak działa USB?

photoxpress.pl

Warto przypomnieć, że kiedyś praktycznie każde urządzenie, a raczej jego przewód, zakończone było inną końcówką – port COM był przeznaczony dla myszy, wtyczka DIN dla klawiatury, a port LPT dla drukarki. Dzięki wprowadzeniu USB można było zrezygnować z nich wszystkich na rzecz jednego USB, które jest obecnie wykorzystywane m.in.: w myszach komputerowych, w drukarkach, aparatach, klawiaturach i pozwala na szybkie podłączenie tych urządzeń do praktycznie każdego komputera, wyprodukowanego w ostatniej dekadzie.

Zasada działania USB jest bardzo prosta. Wystarczy podpiąć urządzenie wyposażone w przewód USB do komputera, a system sam spróbuje je wykryć i to bez żadnej ingerencji użytkownika (choć nie jest to regułą). To kolejna zaleta USB, która powoduje, że urządzenia tego typu można wpinać i wypinać bez konieczności ciągłego uruchamiania ponownie komputera lub instalacji sterowników (zob. INSTALACJA STEROWNIKÓW), a tak było w przeszłości. USB zostało także wykorzystane przy produkcji pamięci zewnętrznych i dysków, a wszystko dzięki prostocie i szybkości wymiany danych pomiędzy urządzeniem a komputerem, wyposażonym w złącze USB.

Jak sprawdzić czy urządzenie posiada złącze lub przewód USB?

Najprostszym sposobem jest odnalezienie poniższego symbolu USB na wtyczce kabla bądź w okolicach złącz na komputerze.

symbol usb

Obecnie można zidentyfikować przynajmniej cztery rodzaje wtyków USB, różniące się kształtem, a także zastosowaniem. Ich wygląd oraz wygląd złącz prezentuje poniższy screen.

Rodzaje wtyczek USB

Jak podłączyć urządzenie do złącza USB?

Najpierw należy znaleźć port USB na komputerze posługując się powyższym screenem lub wyszukując symbol USB. Następnie to samo należy zrobić z przewodem, a raczej jego wtyczką. Wreszcie wystarczy wpiąć wtyczkę do złącza, a komputer sam wykryje dane urządzenie. Jeżeli tego nie zrobi, to poprosi o instalację odpowiedniego sterownika, który powinien znajdować się na płycie dołączonej do urządzenia, jakie chcemy podpiąć do komputera.

Do czego najczęściej używacie złącza USB? Często z niego korzystacie?

OCENA
3.40
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

do rozmow przez kamerke

~ krystyna / 2016-11-26 11:22:55
oceń komentarz: (0) (0)