Jak schłodzić komputer?

Komputer    
ocena

Najtańszym i najprostszym sposobem na ochłodzenie komputera jest otwarcie obudowy. Jak wiadomo, nie jest to zbyt wygodny sposób. Jeżeli komputer mocno się grzeje, należy zastanowić się, czy nie jest przypadkowo nadmiernie zakurzony. Wentylatory zainstalowane w komputerach działają trochę jak odkurzacze i przyciągają kurz. Możliwe że dokładnie oczyszczenie komputera zlikwiduje problem zwiększonej temperatury. Jeżeli to jednak nie pomoże to należy skorzystać z innych, bardziej zaawansowanych metod.

Jak schłodzić komputer?

photoxpress.com

Są dwie metody ochładzania komputera: chłodzenie pasywne lub aktywne. Na ogół w komputerach domowych stosuje się chłodzenie aktywne.

Chłodzenie pasywne to chłodzenie, którego podstawą jest radiator (tak zwany rozpraszacz ciepła) czyli kawałek metalu odprowadzający ciepło do otoczenia posiadający od strony powietrza bardzo rozwiniętą powierzchnię (na przykład żebra), która przyspiesza odprowadzanie ciepła. Wiele elementów w komputerze może być wyposażone w taki system chłodzenia.

Chłodzenie pasywne ma tą zaletę, że praca jest cicha, jednak nie zawsze taki radiator jest wystarczający, nie sprawdzi się, jeżeli na komputerze wykonywana jest obciążająca system praca.

Chłodzenie aktywne to chłodzenie za pomocą wentylatora oraz radiatora, radiator zbiera ciepło, a wentylator wydmuchuje je na zewnątrz. Prędkość wentylatora dopasowuje się do ciepła komputera (im wyższa temperatura, tym wentylator szybciej pracuje). Ponadto, można ustawić manualnie chłodzenie.

Chłodzenie przy pomocy wentylatora jest najbardziej popularnym rodzajem chłodzenia, działa dobrze i jest wystarczające dla większości domowych komputerów. Aby zredukować hałas można spróbować kupić wiatraczki o większej średnicy – ponieważ mają one dużą powierzchnię, więc obracają się wolniej i są cichsze.

Innym sposobem chłodzenia, jest chłodzenie cieczą. Jest to metoda całkiem nowa, ale coraz bardziej popularna. Działa w taki sposób, że specjalny blok chłodzący odbiera ciepło od chłodzonego elementu i transportuje je do chłodnicy. Chłodnica ma za zadanie oddać ciepło do otoczenia. Chłodzenie wodą to duża oszczędność prądu oraz dużo cichsza praca komputera.

Woda ma dużo większą pojemność cieplną niż powietrze, co sprawia że jej prędkość w obrębie układu chłodzenia nie musi być duża, a to przekłada się na cichą pracę. Niestety instalacja oraz sama eksploatacja chłodzenia cieczą może sprawić problemy, trzeba uważać na mogące się pojawić glony lub rdzę. Czyszczenie jest dosyć skomplikowane: do wody konieczne jest dodanie specjalnych środków.

Wybierając system chłodzenia, trzeba określić, do czego będzie używany komputer. Jeżeli często korzystamy z gier komputerowych, które mocno obciążają system, można zastanowić się nad chłodzeniem cieczą. Jednak dla standardowych potrzeb wystarczy chłodzenie aktywne.

Czy Wasz komputer często się nagrzewa? Co robicie, by temu zapobiec?

OCENA
2.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =