Jak wyciszyć komputer?

Komputer    
ocena

Użytkownicy komputerów bardzo często skarżą się na zbyt głośne dźwięki, które wydaje ich sprzęt. Na szczęście jest wiele sposobów pomagających poradzić sobie z tym problemem. Od prób wyłączenia komputera, po bardziej zaawansowane metody polegające na wykorzystaniu różnorodnego sprzętu.

Jak wyciszyć komputer?

photoxpress.com

Wyciszenie komputera najprościej mówiąc, polega na takiej modyfikacji układów chłodzenia, która zmniejszy hałas.

Jest wiele czynników składających się na głośność naszego komputera: zdecydowanie najbardziej słychać wentylatory, często głośno pracują zasilacze komputerowe, problemem może być również dysk twardy. Zdarza się również, że obudowa wpada w rezonans.

Wyciszanie komputera można rozpocząć od prób wytłumienia samej obudowy. Można to zrobić poprzez oklejenie jej materiałami wytłumiającymi tzw. matami dźwiękochłonnymi. Materiały te umieszcza się w środku obudowy. Można też wymienić obudowę na inną, czyli taką, która będzie lepiej chłonęła dźwięki.

Trzeba pamiętać, że w komputerze najbardziej grzeją procesor i karta graficzna i te elementy trzeba chłodzić (więcej o przegrzaniu komputera w artykule [porada2 temperatura procesora]), w tym celu stosuje się wentylatory które niestety powodują hałas. Wentylatory można spróbować wymienić na ciszej pracujące, czyli zazwyczaj większe, które potrzebują mniej obrotów by ochłodzić sprzęt. Dostępna jest szeroka gama wentylatorów tego typu. Jeżeli problemem jest zbytnie ogrzewanie poszczególnych komponentów warto oczyścić wnętrze komputera z kurzu i brudu – co sprawi, że wentylatory będą pracowały efektywniej.

Dla bardziej wymagających dostępne jest chłodzenie wodne, jego dużą zaletą jest bardzo ciche działanie, jednak sama instalacja może być trudna.

Różne komponenty komputera wyposażone są w specjalne radiatory – płytki, które mają za zadanie efektywnie odprowadzić ciepło. Można spróbować wymienić radiatory na większe i bardziej wydajne.

Jedną z metod jest stosowanie różnorodnych gadżetów do tuningu na przykład podkładek gumowych, kołków czy pochłaniaczy drgań, jednak nie ma gwarancji, że sprzęt ten będzie dobrze działał.

Na rynku można zaopatrzyć się również w tłumik PC, który instaluje się na tyle obudowy komputera. Tłumik ten tłumi dźwięki wydostające się tyłem z obudowy komputera.

Próbowaliście sami rozwiązać problem? Co zrobiliście?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =