Jaki system operacyjny wybrać do komputera?

Komputer    
ocena
Posiadasz nowy komputer i planujesz zainstalować na nim najlepszy system operacyjny, a nie wiesz jaki wybrać? Poniżej pomagamy w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Jaki system operacyjny wybrać do komputera?

sxc.hu

Na rynku popularnych jest przynajmniej kilka systemów operacyjnych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak dla nas najważniejsze będzie zastanowić się, który tak naprawdę odpowiada naszym preferencjom oraz możliwościom naszego komputera.

Dla początkujących użytkowników najlepszym, a zarazem najpopularniejszym systemem operacyjnym będzie Windows. Jego najnowsza wersja Windows 7 oraz nieco starsza Windows XP to wciąż najbardziej popularne systemy operacyjne. Ma to również bezpośredni związek z największym wsparciem oprogramowania dla tego systemu, a także intuicyjna nawigacja i łatwość obsługi. Niewątpliwą zaletą jest niemal 100% kompatybilność z grami komputerowymi (od niedawna większośc tytułów sygnowana jest ponadto znaczkiem Games for Windows), co jest mocnym argumentem dla graczy przy wyborze odpowiedniego systemu operacyjnego.

Windows Vista, choć nowszy od Windows XP, nie przyjął się na rynku tak jak wymienione wyżej, ze względu na sporą ilość błędów, wysokie wymagania sprzętowe i brak odpowiedniej optymalizacji – był to bardziej eksperyment przed pojawieniem się Windows 7, więc warto go omijać z daleka. Na koniec warto pamiętać, że systemy operacyjne Windows są płatne (obecnie cena Windows 7 wynosi ok. 400 zł).

Jeżeli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami komputera, którzy znają od podszewki środowisko Windows i przeszkadzają im niedogodności niewidoczne dla przeciętnych użytkowników, to warto zainteresować się systemem operacyjnym z rodziny Linux. Ich niewątpliwą zaletą są niskie wymagania sprzętowe w przeciwieństwie do Windows Vista czy 7 oraz możliwość pobrania całkowicie za darmo. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że pojawia się coraz więcej programów i aplikacji pisanych z myślą o Linuxie, które także są całkowicie darmowe, co stanowi dobrą alternatywę zwłaszcza dla osób, które chcą pracować na zaawansowanych ale też drogich programach pisanych pod Windows. Wadą Linuxa jest brak kompatybilności ze wszystkimi grami jakie pojawiają się na rynku oraz niemożność zainstalowania go na niektórych modelach laptopów (warto przed zakupem odpowiedniego sprawdzić czy obsługuje Linuxa). Zainteresowanym polecamy odwiedzenie strony http://ubuntu.pl/pobierz.php.

Biorąc pod uwagę czynnik wizualny nie ma tutaj w zasadzie większego znaczenia, gdyż praktycznie każdy system operacyjny można odpowiednio upiększyć i dostosować do własnych preferencji. Ponadto pojawiają się nawet specjalne skórki symulujące inne systemy operacyjne, więc tutaj wszystko zależy od odpowiednich testów, wygody czy przyzwyczajeń.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie i dlaczego wybraliście akurat ten? Czekamy na Wasze opinie!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Win 7 najlepszy system. A juz szczególnie jego wersja Professional, bo masa możliwosci konfiguracji super obecnie stosunek jakości do ceny (mniej niz dwieście złotych za legalny klucz np na kluczsystem-sklep.

~ zlotniqk / 2015-12-22 23:01:13
oceń komentarz: (0) (0)

A ja wole win 10, bo ma lepszą wydajność w grach. A na tym klucz system właśnie udało mi sie go kupic za jakies 270 zł takze wypas :d.

~ alek67 / 2016-01-30 23:40:17
oceń komentarz: (0) (2)