Jakie płyty do nagrywania filmów, muzyki i zdjęć? Najlepsze płyty CD/DVD

Komputer    
ocena
Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniej płyty CD lub DVD, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Bez wątpienia należy do nich m.in. pojemność czy rodzaj nagrywanych danych, jakie będziemy chcieli umieścić na płycie. Aby oszczędzić wyboru na przyszłość prezentujemy na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszych płyt do nagrywania.

Jakie płyty do nagrywania filmów, muzyki i zdjęć? Najlepsze płyty CD/DVD

sxc.hu

Pojemność:

Na rynku spotkać można płyty CD o pojemności 700 MB do jednorazowego nagrywania (CD-R), jak również wielokrotnego (CD-RW). Ponadto można także spotkać płyty 800 MB oraz 870 MB, mogące nagrywac odpowiednio do 90 i 97 minut danych.

Płyty DVD dzielą się na jednostronne o pojemności 4,7 GB (DVD-/+R jednorazowego nagrywania oraz DVD-/+RW wielokrotnego), a także dwustronne DVD-R DL o pojemności 8,5 GB. Płyty DVD Blue Ray mieszczą odpowiednio 25 GB danych (jednostronne) oraz 50 GB (dwustronne).

Istnieją również formaty mini w przypadku CD oraz DVD, które można odtwarzać praktycznie w każdym odtwarzaczu komputerowym i stacjonarnym. Maksymalna pojemność wynosi odpowiednio: CD-R Mini (220 MB), DVD Mini (1,4 GB), DVD DL Mini (2,8 GB). Formaty te upowszechniły się zwłaszcza w przenośnych kamerach cyfrowych.

Prędkość nagrywania:

Bez względu na rodzaj płyt zasada jest zawsze ta sama: im większa prędkość, tym szybsze nagranie plików. Nie zawsze ustawienie na najszybsze nagranie jest jednak zalecane. W przypadku kopii zapasowych gier (np. na konsole) warto zastosować mniejsze prędkości (np. 4x). Najmniej podatne na większą prędkość są wszelkiego rodzaju aplikacje czy pliki z muzyką.

Maksymalna prędkość nagrywania to odpowiednio: CD (52x), CD-RW (do 12x), DVD (do 16x), DVD-R DL (do 8x), Blu-Ray (do 4x).

Rodzaj danych:

Generalnie istnieje podział płyt ze względu na 2 typy danych. W przypadku nagrywania różnego rodzaju programów czy aplikacji wybór płyty nie ma większego znaczenia. Jednak w pozostałych przypadkach warto zwrócić uwagę na:

CD/DVD Audio – najlepsze do nagrywania i odtwarzania danych muzycznych (pliki w formacie mp3, utwory w formacie Audio).

DVD Video – przeznaczone z myślą o nagrywaniu plików video w wysokiej jakości (filmy oraz zdjęcia)

Marka:

Na rynku jest spora konkurencja wśród płyt, jednak najbardziej sprawdzone zarówno do nagrywania plików Audio, jak i Video, a jednocześnie stosunkowo tanie płyty to: Verbatim, TDK, Platinum i Sony.

Jakie parametry bierzecie pod uwagę, kupując płyty CD i DVD? Podzielcie się swoją opinią!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =