PC jako kino domowe

Komputer    
ocena

Masz mało miejsca w pokoju, który ledwo wystarcza na biurko z komputerem i łóżko, a chciałbyś go jeszcze uzupełnić o prawdziwe kino domowe? Nie stać Cię na zakup nowoczesnego sprzętu i przerobienie Twojego pokoju w salę kinową? Jest rozwiązanie, które może pomóc Ci wyjść z tej patowej sytuacji, a jest nim – komputer.

PC jako kino domowe

photoxpress.com

Komputer może być doskonałym zamiennikiem zestawu kina domowego, dzięki czemu będziesz mógł zaoszczędzić sporo miejsca i pieniędzy.

Budowanie komputera do HD

1. Monitor

Jednym z najważniejszych elementów komputera, którego głównym przeznaczeniem ma być umożliwienie oglądania filmów w najwyższej jakości, jest oczywiście monitor. Najlepiej wyposażyć się od razu w 24-calowy monitor Full HD z jednorodnym i pełnym podświetleniem matrycy, a także z możliwością łatwego umocowania go na ścianie. Ważny jest także jego wygląd, który powinien być jak najbardziej zbliżony do obudowy komputera, z której będziemy korzystać. Warto rozejrzeć się za specjalną wersją monitora z pilotem, co ułatwi korzystanie z jego opcji m.in. wtedy, gdy będziemy leżeć na kanapie.

Monitor

2. Obudowa

To kolejny ważny element komputera, który ma się stać kinem domowym. Nie może to być klasyczna, duża skrzynka do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, tylko smukła i nowoczesna obudowa jak najbardziej przypominająca prawdziwe kino domowe i nie da po sobie poznać, że tak naprawdę jest to jednostka centralna komputera. Nie ma jednak co przesadzać z jej rozmiarem. Duża obudowa nie będzie pasować do kina domowego, a zbyt mała może nie pomieścić wszystkich komponentów komputera. Najlepiej poradzić się sprzedawcy w sklepie, by wybrać tę najlepszą. Jeżeli kupujemy obudowę z zasilaczem to warto zwrócić uwagę, żeby robił on jak najmniejszy hałas podczas pracy, tak by wrażenia z oglądanego filmu nie musiały być zakłócane przez denerwujące odgłosy.

Obudowa do komputera kina
Obudowa do komputera kina

3. Parametry sprzętowe

Jeśli chodzi o zawartość komputera, to nie powinno się na niej oszczędzać. Oprócz wydajnego procesora i pamięci, niezbędna jest dobra karta graficzna i - co bardzo ważne - karta dźwiękowa. Wiele ludzi przyzwyczaiło się do zakupu płyty głównej ze zintegrowaną kartą dźwiękową, jednak nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku komputera, który nie tylko wizualnie, ale i dźwiękowo ma imitować kino domowe. Na szczęście na rynku jest dostępnych sporo urządzeń mogących sprostać oczekiwaniom użytkowników i warto przyjrzeć się choćby karcie Sound Blaster XFi. Jest to propozycja dla najbardziej wymagających i dysponujących sporym budżetem. Jeśli ktoś szuka dużo tańszego zamiennika to powinna wystarczyć mu krata Sound Blaster Live 5.1.

Parametry sprzętowe

4. Głośniki

Dobra karta dźwiękowa to nie wszystko. Aby móc cieszyć się z dźwięku przestrzennego o najwyższej jakości należy kupić głośniki 5.1, które stylistyką powinny komponować się z obudową i monitorem. Istnieje wiele firm produkujących głośniki, ale to produkty tworzone przez Creative wciąż wypadają najlepiej w testach, dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę szczególnie na produkty tej firmy. Ich ceny są różne, ale każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Głośniki


5. Oprogramowanie

Komputer powinien mieć zainstalowany najnowszy system operacyjny Windows 7 wraz z aplikacją Windows Media Center, która umożliwia obsługę komputera przy użyciu pilota, a także podpięcie go - w razie potrzeby - do telewizora. Dzięki temu, nie trzeba będzie opuszczać kanapy, by zmienić dany film lub radiostację. Program umożliwia przeglądanie różnych multimediów w bardzo szybki i skuteczny sposób. Istnieją również wersje Windows Media Center pod Windows XP i Vista.

Oprogramowanie

6. Odtwarzacz

Odtwarzacz

Ostatnim ważnym elementem komputera, mającego służyć jako kino domowe jest napęd. Obecnie na rynku do wyboru mamy napędy obsługujący format DVD oraz Blu-Ray. Ten drugi jest dużo nowszy i w przyszłości ma zastąpić DVD, jednak - jak na razie - starszy konkurent trzyma się bardzo dobrze i nie zamierza składać broni, dlatego w Polsce warto zainwestować w nagrywarkę DVD. Biblioteka filmów w formacie DVD jest bardzo dużo, a ponadto taki napęd pozwoli na nagrywanie ulubionych filmów i programów.

Jaki macie komputer? Na czym najczęściej oglądacie filmy?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =