Rodzaje płyt DVD: DVD RAM, DVD-RW oraz DVD+RW - różnice

Komputer    
ocena

Często kupując płytę DVD widzimy na niej dodatkowe symbole takie jak +R, - R, + RW, -RW lub RAM. Jakie są pomiędzy nimi różnice i którą lepiej kupić? Poniżej znajdziecie dokładne wyjaśnienie różnic pomiędzy poszczególnymi płytami DVD.

Rodzaje płyt DVD: DVD RAM, DVD-RW oraz DVD+RW - różnice

photoxpress.com

DVD to płyta o pojemności 4,7 GB, która może służyć do nagrywania różnego rodzaju programów i aplikacji. Dzielimy ją na takie płyty jak:

DVD + R – płyta jednorazowego nagrywania (nie można kasować danych i nagrywać nowych). Plusy są płytami sformatowanymi i umożliwiają korektę błędów wynikających z nieprawidłowego nagrania danych. Warto używać ich przede wszystkim do nagrywania programów i aplikacji, które uruchamiać będziemy na komputerze. Należy przy tym uważać, że wiele stacjonarnych odtwarzaczy DVD ma problemy z prawidłowym odtwarzaniem tych płyt, dlatego jeśli chcemy je w taki sposób używać, lepszą opcją będzie wybór DVD R-.

DVD - R – podobnie jak powyżej jest to płyta jednorazowego nagrywania. Warto ją używać, jeśli chcemy ją uruchamiać w odtwarzaczach stacjonarnych. Jest to również znacznie lepszy nośnik do nagrywania filmów, gier czy muzyki, gdyż w przypadku tego rodzaju danych nie jest obsługiwana korekcja błędów.

DVD – RW oraz DVD + RW – płyty wielokrotnego zapisu, a więc można nagrywać, usuwać i ponownie nagrywać dane nawet do kilkuset razy w zależności od jakości płyty. Różnice między – a + są podobne jak w przypadku płyt R, choć w tym przypadku płyty +RW jest kompatybilny z większą ilością odtwarzaczy stacjonarnych.

DVD RAM – ich niewątpliwą zaletą jest możliwość nagrywania i kasowania danych nawet do kilkutysięcy razy. Niestety format ten został wyparty przez – RW oraz + RW i obecnie trudno znaleźć kompatybilny sprzęt. Pierwotnie został stworzony pod funkcjonowanie na komputerze i to właśnie na nim najprędzej odtworzymy ten typ płyt, ze względu na większy dostęp niż w odtwarzaczach stacjonarnych.

DVD - R DL – dwuwarstwowa płyta DVD o pojemności 8,5 GB. Podobnie jak DVD RAM format ten został wyparty przez płyty oznaczone symbolem R i RW. Wymaga także kompatybilnego urządzenia do odczytywania danych, które na rynku również nie są zbyt popularne.

DVD Blue Ray – są zarówno jednowarstwowe (poj. 25 GB), jak i dwustronne (50 GB). Stworzone z myślą o filmach i grach w jakości HD, a więc wymagana jest także specjalna nagrywarka i odtwarzacz. Nośnik ten cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i powoli wypiera z rynku formaty R i RW.

Jakich płyt DVD używacie najczęściej i dlaczego? Komentujcie!

OCENA
4.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =