Bezpieczeństwo bankowych serwisów transakcyjnych

Konta bankowe    
ocena

Korzystamy z nich na co dzień. Czy zastanawiamy się jednak nad ich bezpieczeństwem? Próby wyłudzenia haseł i loginów pojawiają się co pewien czas w sieci. Czy ktoś znając nasze hasło i loginu do systemu bankowości internetowej mógłby wykraść zgromadzone na kontach nasze środki?

Samo posiadanie loginu i hasła do bankowości internetowej naszego banku nie powinno pozwolić hakerom wykraść nasze pieniądze. Dostają jednak dostęp do danych zgromadzonych na naszych kontach, takich jak dane osobowe, wyciągi bankowe oraz informacje o tym ile i gdzie zarabiamy. Dlaczego jednak możemy czuć się bezpiecznie w bankowości internetowej? Bezpieczeństwo transakcji wykonywanych poprzez przelewy internetowe zapewniają stosowane przez banki kody autoryzacyjne.

Najpopularniejszą dziś formą autoryzacji przelewu bankowego jest SMS z kodem, przesyłanym na nasz numer telefonu komórkowego. I tu pojawia się ostatnio dyskusja wśród użytkowników nowoczesnych smartfonów. Posiadając zainstalowane niebezpieczny program szpiegowski w komórce, osoby trzecie mogą mieć dostęp do treści naszych SMSów i nie musimy być tego faktu w ogóle świadomi. Bezpieczeństwo zwiększy zatem posiadanie mniej zaawansowanego technicznie telefonu do odbioru wiadomości SMS.

Pamiętać należy o zachowanie najważniejszej zasady bankowości elektronicznej, jaką jest nie podawanie nikomu kodów autoryzacyjnych. Zdarza się, że hakerzy tworzą bardzo podobne strony internetowe, do złudzenia przypominające serwisy transakcyjne banków. Podczas próby logowania proszą nas o podanie kodów autoryzacyjnych wysyłanych w tym czasie na naszą komórkę. Kiedy niczego nieświadomi podajemy otrzymane kody, może okazać się, że pozbywamy sie gotówki z naszych kont. Bowiem w rzeczywistości kody otrzymane SMSem służą oszustom do zatwierdzenia transakcji na naszym rzeczywistym koncie, na które zalogowali się w momencie gdy podaliśmy login i hasło na spreparowanej stronie.

Bezpieczeństwo naszych środków strzegą nie tylko SMSy. W zależności od wybranego banku możemy otrzymać sprzętowy token, token GSM do komórki, bądź listę kodów jednorazowych. Zdarzają się również banki, gdzie otrzymamy kartę TAN, na której w poszczególnych polach znajdziemy odpowiednie kody, które podajemy w trakcie dokonywania transakcji.

Pamiętajmy zatem, aby nigdy pod żadnym pozorem nie podawać kodów oraz haseł do logowania osobom trzecim. Zdarza się, że oszuści, podszywają się pod bank w wiadomościach mailowych, prosząc o zalogowanie się na konto klikając w poniższy link. Banki nigdy nie wysyłają do swoich klientów tego typu wiadomości.

Zdarzyła Wam się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja związana z bankowością internetową? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =