Co wpisać w tytule przelewu?

Konta bankowe    
ocena

Czy nazwa przelewu ma znaczenie? Czy jest to jedynie ułatwienie dla nadawcy lub odbiorcy nie mające wpływu na rozliczenie przesyłanych środków?

Co wpisać w tytule przelewu?

pixabay.com

Przy dokonywaniu przelewu właściciel konta jest proszony o wpisanie następujących danych:

- numeru konta adresata przelewu;

- danych adresata przelewu – może to być imię, nazwisko, adres, nazwa firmy;

- kwoty przelewu;

- nazwę zleceniodawcy;

- tytuł przelewu – przykładowo wynagrodzenie za pracę, stypendium naukowe, zapłata za zużycie gazu w kwietniu itp.

Tytuł przelewu nie ma wpływu na dotarcie pieniędzy na rachunek odbiorcy. Jeżeli dane podane w zleceniu przelewu, takie jak numer konta i kwota są właściwe, odpowiednie fundusze zostaną przesłane we właściwe miejsce niezależnie od tytułu przelewu.

Kiedy tytuł przelewu ma znaczenie?

Jest on istotny przy identyfikacji celu w jakim zostały przesłane pieniądze do adresata. Umożliwia mu przyporządkowanie środków do odpowiedniego dla nich przeznaczenia. Jest to szczególnie ważne przy przelewach robionych w celu uregulowania należności wynikających z umów:

- o dostarczanie usług lub dóbr  - np. zapłata za rachunki za gaz, prąd, internet;

- sprzedaży produktów - np. przelew za zakupione dobra (książki, filmy, inne), właściwe opisanie przelewu zagwarantuje szybszą dostawę produktów;

- zwrotu pożyczonych środków - spłata zobowiązań finansowych za produkty zakupione na raty, albo spłata rat kredytu.

Nazwa przelewu jest także istotna z punktu widzenia osób, które chciałby starać się o  kredyt. Przelewy oznaczone w tytule jako zapłata za pracę, wypłata z tytułu wynagrodzenia,  przychodzące regularnie dają podstawy bankowi do udzielenia kredytu. Jest to forma  potwierdzenia zarówno zatrudnienia, jak i wysokości miesięcznych dochodów.

Kolejną sytuacją w której nazwa przelewu ma znaczenie są przelewy dokonywane między firmami, będące formą zapłaty za usługi lub produkty. Ponieważ konta firmowe i wpływające na nie pieniądze muszą zostać oznaczone i ewentualnie opodatkowane, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przyporządkowanie.

Przy zlecaniu przelewów najistotniejszym jest by nie pomylić się w kwocie i numerze konta adresata. Jednak odpowiednio sformułowany tytuł przelewu może pomóc w szybszym przetworzeniu informacji o przelewie przez odbiorcę pieniędzy i tym samym może przyspieszyć rozliczenie zobowiązania i dostawę ewentualne produktu, lub usługi. Jasna i prawidłowa nazwa przelewu od pracodawcy może także pomóc potencjalnemu kredytobiorcy w szybszym uzyskaniu kredytu, na korzystniejszych warunkach.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

dziękuję za bardzo jasne określenie tytułu przelewu.

~ zbigniew / 2014-11-27 20:45:38
oceń komentarz: (0) (0)