Konta bankowe Czy konto oszczędnościowe się opłaca?

Czy konto oszczędnościowe się opłaca?

-

Klient ma dowolność wpłat i wypłat na konto. Zazwyczaj są ono bezpłatne, zwłaszcza jeżeli konto oszczędnościowe funkcjonuje jako subkonto rachunku ROR. W niektórych przypadkach można się jednak spotkać z ograniczeniami ilości transakcji w miesiącu na rachunku oszczędnościowym, ewentualnie z naliczeniem dodatkowych opłat za więcej niż 1 tego typu operację (rachunek OKO w ING).

Rachunek oszczędnościowy zapewnia wysokie oprocentowanie, zdecydowanie wyższe niż na koncie osobistym. Niestety, specyfiką rachunków jest zmienna stawka oprocentowania. Wynika to z braku terminu obowiązywania umowy rachunku oszczędnościowego, a co za tym idzie braku możliwości naliczenia przez bank rynkowej stopy oprocentowania środków przez cały okres trwania tej umowy.

Stawki więc są regulowane odrębnymi przepisami, a ich aktualne wysokości powinny być zawarte w Tabeli Oprocentowania Rachunków danego banku.

Dodatkowym plusem w większości ofert jest kapitalizacja dzienna. Powoduje to możliwość uniknięcia płacenia podatku od zysków ze środków pieniężnych tzw „Belki”, gdyż dziennie naliczona kwota należnego podatku (przypomnijmy, że chodzi o 19 % od zysku czyli odsetek) jest niższa niż 50 groszy, a więc zaokrąglamy ją w dół, do 0 zł.

Funkcjonalność konta oszczędnościowego może zdawać się trochę ograniczona. Jego głównym celem jest gromadzenie środków, główne operacje to wpłaty i wypłaty. W większości banków konto takie dostępne jest dla klienta tylko w niektórych kanałach. Najczęściej jest to bankowość internetowa i tradycyjna, w oddziałach banku.

Są banki w których przelewy na konto oszczędnościowe są przyjmowane (księgowane) tylko jeżeli są dokonywane z konta osobistego klienta (tak jest na przykład w BNP Paribas Fortis). Raczej nie będzie opcji wydania karty do tego typu rachunku, gdyż nie ma ono pełnić funkcji rozliczeniowych.

Swoboda dysponowania i wysokie oprocentowanie są ogromnym plusem kont oszczędnościowych. Pamiętać trzeba jednak o pewnych ograniczeniach w dostępie do zgromadzonych pieniędzy oraz zmiennym oprocentowaniu.

Korzystacie z konta oszczędnościowego? Uważacie, że to dobre miejsce na ulokowanie swoich pieniędzy?

Poprzedni artykułPrzyprawy do łososia
Następny artykułOpłacalność konta walutowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Śmigus Dyngus – kiedy jest, co to, geneza

Lany Poniedziałek, czyli drugi dzień świąt Wielkanocy, jest dniem goszczenia się, odwiedzin rodziny i przyjaciół, no i oczywiście jest to dzień polewania się wodą. Wody tego dnia nie powinno się żałować. Oblewamy każdego i wszystkim, choć pamiętajmy, że wiadro zimnej wody na głowie nie będzie przyjemne dla nikogo.

Komfortowe i niezawodne – nowoczesne napędy do bram

Jak poprawić komfort codziennego życia? Z pozoru drobne czynności,...

Zobacz też

Przekierowanie poczty na gmail krok po kroku

Często zdarza się tak, że mamy kilka różnych kont e-mail ,o których z czasem zapominamy. Aby ułatwić sobie życie, można założyć jedną skrzynkę w Gmail, a następnie przekierować na nią inne konta pocztowe (np. z Onetu, WP czy Interii) po to, aby pod jeden adres spływały do nas wszystkie wiadomości.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: