Czy konto studenckie się opłaca?

Konta bankowe    
ocena

Konto studenckie powinno wedle założeń wyróżniać się niskimi opłatami. Niezwykle istotny jest również zakres usług związanych z bankowością internetową. Wiąże się to z faktem, że studenci to grupa społeczna, która wykazuje entuzjastyczny stosunek do nowoczesnych technologii. W chwili obecnej wszystkie banki oferują konta dedykowane dla żaków. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy oferowane produkty bankowe oferują coś więcej, aniżeli nośną marketingowo nazwę.

Co się liczy?

Katalog funkcjonalności typowego konta studenckiego staje się coraz szerszy. Przykładowo, od pewnego czasu wzrasta popularność kart PayPass. Natomiast takie usługi jak bankowość internetowa oraz mobilna stanowią już standard. W kontekście dostępu do konta internetowego warto zwrócić uwagę na warunki realizowania przelewów. Jest to niezwykle istotna kwestia zważywszy na fakt, że studenci często korzystają z rozmaitych serwisów aukcyjnych.

Nie sposób pominąć niezwykle istotnej kwestii, a mianowicie karty debetowej oraz kosztów związanych z jej utrzymaniem. Nie jest ona co prawda koniecznym elementem konta studenckiego, lecz trudno sobie wyobrazić studenta, który nie korzysta z bankomatów oraz transakcji bezgotówkowych. Warto wiedzieć, że banki stosują pewien mechanizm, który skłania klientów do korzystania z karty. Mianowicie przewidują one zwolnienia jeżeli miesięczny obrót na karcie przekroczy określoną w umowie kwotę (zwykle jest suma rzędu 100-300 zł). Pewnym atutem jest fakt, że posiadacze kont studenckich mogą również liczyć na rozmaite promocje oraz programy partnerskie, których próżno szukać w przypadku konwencjonalnych ofert.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że konta dedykowane dla studentów są najczęściej pozbawione bardziej zaawansowanych możliwości.  Przykładowe ograniczenia mogą dotyczyć przelewów walutowych oraz możliwości przechowywania środków denominowanych w walutach obcych. Dlatego też wszystkie osoby, które korzystają z zagranicznych portali aukcyjnych, powinny dokładnie przeanalizować oferty właśnie pod tym względem. Inny kłopotliwy aspekt to karta kredytowa. W chwili obecnej tylko trzy banki oferują takie opcję w ramach kont studenckich.

Pewną rekompensatę mogą stanowić karty z odroczoną płatnością (zwane też obciążeniowymi). Są one uznawane za substytut kart kredytowych przeznaczony dla osób o nieregularnych dochodach. Mechanizm ich działania przypomina nieco kredytowe odpowiedniki. Różnicę stanowi fakt, że karta obciążeniowa jest nieodłącznie związana z kontem, co gwarantuje bankowi mniejsze ryzyko kredytowe. Rozliczenie transakcji dokonanych za pomocą takiej karty jest dokonywane raz w miesiącu, a następnie przesyłane użytkownikowi. Jest on zobowiązany do uregulowania całości zobowiązania w określonym terminie (najczęściej są to dwa tygodnie). Niestety w przypadku tego rozwiązania nie jest dostępny system spłaty minimalnej. Tym niemniej karta obciążeniowa zapewnia dużo większa swobodę płatniczą, aniżeli tradycyjny wariant debetowy.

A może konto uniwersalne?

Student jako osoba pełnoletnia może też korzystać z innych kont, które nie noszą miana studenckich. W tym wypadku nie musi się on liczyć z ograniczeniami funkcjonalności (na przykład wspomniane przelewy walutowe) oraz limitem wiekowym. Warto bowiem pamiętać, że prawo korzystania z kont studenckich przysługuje klientom, którzy nie ukończyli 26-tego roku życia.

Co myślicie o koncie studenckim? Warto czy nie? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =