Czy można anulować polecenia zapłaty?

Konta bankowe    
ocena

Rezygnacja z zaksięgowanego już przelewu wychodzącego czy zlecenia stałego jest dość trudna. Jak jest w przypadku polecenia zapłaty? Aktywacja polecenia zapłaty na naszym rachunku bankowym oznacza, że wierzyciel może w każdej chwili pobrać z naszego konta zobowiązania. Jeśli przykładowo naliczy nam zawyżoną kwotę na fakturze, może okazać się, że z nią się nie zgadzamy, a tymczasem zostało już zrealizowane polecenie zapłaty na naszym, rachunku. Jak w takim przypadku powinniśmy się zachować?

Czy można anulować polecenia zapłaty?

pixabay.com

Jeśli dokonalibyśmy przelewu na rachunek usługodawcy w celu anulowania takiego przelewu niezbędne byłoby wyrażenie zgody przez odbiorcę płatności. W przypadku polecenia zapłaty jest na szczęście zupełnie inaczej. Ponieważ wierzyciel - usługodawca posiada w dowolnym momencie dostęp do środków zgromadzonych na naszym koncie, może omyłkowo pobrać na przykład zawyżoną kwotę z tytułu błędnie wystawionej faktury.  

Nam - dłużnikom w tej transakcji przysługuje prawo odwołania pojedynczej transakcji. W tym celu należy zgłosić się do banku, który prowadzi nasz rachunek bankowy, z którego pobrane zostało polecenie zapłaty. Cofnięcie pojedynczej transakcji jest możliwe jednak wyłącznie  w ciągu 30 dni od dnia jej realizacji. Jeśli zatem stwierdzamy, że pobrano z naszego konta zbyt dużą kwotę środków pieniężnych nie czekajmy z tym długo. W takiej sytuacji liczy się czas reakcji. Jeśli zauważymy daną czynność dopiero miesiąc po jej realizacji, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko reklamować błędnie naliczoną usługę bądź płatność u dostawcy usług.

 

Uwaga: jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, masz tylko 5 dni kalendarzowych na anulowanie polecenia zapłaty. Dobrze zatem na bieżąco śledzić konto firmowe nawet podczas długich weekendów czy świąt. Tylko osoby fizyczne mają 30 dni na wycofanie takiej transakcji.

Czy warto zatem korzystać z polecenia zapłaty? Niektóre banki pobierają opłaty za włączenie usługi z danym kontrahentem, nawet do 3 złotych. Inne z innych pobierają miesięczna opłatę za samo korzystanie z usługi, jeszcze inne za każdą realizację płatności.

Warto więc przeliczyć samodzielnie, który wariant opłaci się nam w danym banku. Jedno nie ulega wątpliwości – polecenie zapłaty jest jedną z najprostszych i najszybszych sposobów zapłacenia domowych rachunków.

Korzystacie z opcji polecenia zapłaty? Mieliście kiedyś jakiś problem? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =