Czym jest lokata nocna (overnight)?

Konta bankowe    
ocena

Termin ten jeszcze kilka lat temu w Polsce był mało znany dla zwykłego Kowalskiego. Dziś słyszymy o nim coraz częściej. Czym jest i na czym polega overnight?

Czym jest lokata nocna (overnight)?

photoxpress.com

Overnight to w spolszczonej wersji po prostu lokata nocna. Usługa tego typu oferowana jest dla klientów indywidualnych tylko w niektórych bankach. Bardziej znają ją klienci instytucjonalni, dla nich usługa ta ma większe znaczenie, gdyż często w ciągu nocy na koncie zostają nadwyżki, choćby z utargu.

Usługa polega na tym, że gdy my śpimy i nie potrzebujemy środków pieniężnych, środki te lokowane są w nocy na wyżej oprocentowany od naszego konta - rachunek lokaty nocnej. Każdego wieczoru o ustalonej przez bank godzinie całość lub część środków, w zależności od oferty banku oraz osobistych ustawień, trafia na lokatę nocną. We wczesnych godzinach porannych środki wraz z należnymi odsetkami trafiają z powrotem na nasz rachunek osobisty.

Lokata nocna to niewątpliwie korzyść dla osób, które w trakcie nocy nie wybierają swoich środków pieniężnych w bankomatach oraz nie dokonują przelewów. Dla osób, które codzienne obowiązki wykonują po godzinach pracy, usługa ta może być utrudnieniem. Jeśli chcemy wykonać w ciągu nocy przelew ze środków zgromadzonych na rachunku, może się okazać, że będziemy mieli z tym problem, gdyż zabraknie nam środków na jego wykonanie. Środki te „odpoczywać” będą nocą na wyżej oprocentowanej lokacie.

Aby zapobiec tego typu sytuacji banki umożliwiają swoim klientom możliwość modyfikacji usługi. Jako klienci takiej usługi możemy zdecydować, jaka kwota minimalna ma znajdować się w ciągu nocy na rachunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zaistnieje powyższy problem. Dodatkowo ustawione wcześniej szczegóły można modyfikować wielokrotnie. Jeśli nadarzy się sytuacja, w której musimy nagle skorzystać ze zgromadzonego kapitału, konieczne jest dokonanie zmian odpowiednio wcześniej.

Podsumowując, usługa overnight może przynieść nam w zależności od zdeponowanej na rachunku kwoty od kilku gorszy do nawet kilku złotych codziennie. W miesiącu sumy uzyskane z lokat nocnych mogą wynieść nawet 100 złotych dodatkowego dochodu. Lokaty nocne są najczęściej używane przez przedsiębiorców. Dla tej grupy klientów lokata nocna to dodatkowa korzyść w prowadzeniu firmy. Księgowość większości firm pracuje w dzień, a w nocy środki firmowe również mogą odpocząć, pracując na siebie.

 

Macie jakieś doświadczenia z lokatami overnight? Jeśli tak, podzielcie się nimi!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =