Czym jest przelew natychmiastowy?

Konta bankowe    
ocena

Banki coraz częściej proponują nam dokonywanie przelewów natychmiastowych, które trafiają na konto odbiorcy w innym banku nawet w ciągu kilku minut. Za taka czynność banki naliczają sobie jednak opłaty, zgodnie z obowiązującymi taryfami opłat i prowizji. Opłaty za wykonanie przelewu natychmiastowego w zależności od banku wynoszą od złotówki do nawet 5 złotych. Wysokość prowizji zależy często również od kwoty wykonanej transakcji.

Czym jest przelew natychmiastowy?

photoxpress.com

Przelew natychmiastowy jest coraz bardziej popularną usługą. Mimo zwiększającej się ilości klientów, korzystającej z tej formy dokonywania płatności, wciąż nie wielu z nich zna zasady, za pomocą których dokonywane SA przelewy.

W przypadku wykonywania standardowych przelewów w ramach sesji Elixir środki przelewane są z rachunku w jednym banku przelewem wychodzącym na zewnątrz, a więc do drugiego banku. Wybierając opcje przelewu natychmiastowego bank nie realizuje przelewu na zewnątrz, dzięki czemu może on trafić bardzo szybko na konto odbiorcy innego banku.

W jaki sposób przekazywane są zatem środki miedzy rachunkami różnych banków? W procesie przekazywaniu środków pomiędzy rachunkami towarzyszy pośrednik, który świadczy usługi na rzecz poszczególnych banków.

Warto wiedzieć, że gdy wykonujemy przelew natychmiastowy, bank nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie usługi, bowiem podmiotem świadczącym w tym wypadku usługi jest firma pośredniczącą. Firma ta posiada założone konta w różnych bankach,, a dzięki ulokowaniu na tych kontach odpowiednich środków może realizować usługę przelewów natychmiastowych, dzięki zastosowaniu przelewów wewnętrznych w danym banku.

Klient wykonując przelew natychmiastowy z banku A do banku B, tak naprawdę wykonuje przelew wewnętrzny na rachunek pośrednika w tym samym banku. Ten z kolei wykonuje ze swojego konta w banku B przelew wewnętrzny na rachunek odbiorcy w tym banku. Dzięki takiemu rozwiązaniu przelew trafia w ciągu kilku chwil.

Usługa została stworzona z myślą o możliwości pilnego dokonania płatności, która powinna zostać już zrealizowana, lecz o niej na przykład zapomnieliśmy. Usługa cieszy się na tyle powodzeniem, że koleje banki decydują się na jej wprowadzenie.

Zdarza Wam się wykonywać przelewy natychmiastowe? W jakich sytuacjach? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Witam. dostałem właśnie gotowy bkinlaet z ADAC do wpłaty i kompletnie nie wiem sa tam wydrukowane moje imię i nazwisko, nr klienta i kwota przelewu. czy trzeba tam jeszcze coś dopisywać ? gdzie w polsce mogę zrealizować taki przelew ? I czy jeśli zrobię to np miesiac po terminie to czy adac naliczy jakieś odsetki czy po prostu ochrona bedzie obowiązywać od dnia dokonania wpłaty za kolejny rok ?

~ Witam. dostałem właśnie gotowy bkinlaet z ADA / 2012-08-27 07:11:26
oceń komentarz: (0) (0)