Konta bankowe Czym jest przelew natychmiastowy?

Czym jest przelew natychmiastowy?

-

Przelew natychmiastowy jest coraz bardziej popularną usługą. Mimo zwiększającej się ilości klientów, korzystającej z tej formy dokonywania płatności, wciąż nie wielu z nich zna zasady, za pomocą których dokonywane SA przelewy.

W przypadku wykonywania standardowych przelewów w ramach sesji Elixir środki przelewane są z rachunku w jednym banku przelewem wychodzącym na zewnątrz, a więc do drugiego banku. Wybierając opcje przelewu natychmiastowego bank nie realizuje przelewu na zewnątrz, dzięki czemu może on trafić bardzo szybko na konto odbiorcy innego banku.

W jaki sposób przekazywane są zatem środki miedzy rachunkami różnych banków? W procesie przekazywaniu środków pomiędzy rachunkami towarzyszy pośrednik, który świadczy usługi na rzecz poszczególnych banków.

Warto wiedzieć, że gdy wykonujemy przelew natychmiastowy, bank nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie usługi, bowiem podmiotem świadczącym w tym wypadku usługi jest firma pośredniczącą. Firma ta posiada założone konta w różnych bankach,, a dzięki ulokowaniu na tych kontach odpowiednich środków może realizować usługę przelewów natychmiastowych, dzięki zastosowaniu przelewów wewnętrznych w danym banku.

Klient wykonując przelew natychmiastowy z banku A do banku B, tak naprawdę wykonuje przelew wewnętrzny na rachunek pośrednika w tym samym banku. Ten z kolei wykonuje ze swojego konta w banku B przelew wewnętrzny na rachunek odbiorcy w tym banku. Dzięki takiemu rozwiązaniu przelew trafia w ciągu kilku chwil.

Usługa została stworzona z myślą o możliwości pilnego dokonania płatności, która powinna zostać już zrealizowana, lecz o niej na przykład zapomnieliśmy. Usługa cieszy się na tyle powodzeniem, że koleje banki decydują się na jej wprowadzenie.

Zdarza Wam się wykonywać przelewy natychmiastowe? W jakich sytuacjach? Dajcie znać.

1 KOMENTARZ

  1. Witam. dostałem właśnie gotowy bkinlaet z ADAC do wpłaty i kompletnie nie wiem sa tam wydrukowane moje imię i nazwisko, nr klienta i kwota przelewu. czy trzeba tam jeszcze coś dopisywać ? gdzie w polsce mogę zrealizować taki przelew ? I czy jeśli zrobię to np miesiac po terminie to czy adac naliczy jakieś odsetki czy po prostu ochrona bedzie obowiązywać od dnia dokonania wpłaty za kolejny rok ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zatrucie alkoholowe – leczenie

Zatrucie alkoholowe jest niestety bardzo często występującym problemem u osób w różnym wieku. Ma ono różne nasilenie. Często nie zdajemy sobie sprawy jak niebezpieczne może być spożycie nadmiernej ilości alkoholu.

Jak uczyć angielskiego seniorów?

Jak się okazuje , ostatnimi czasy kursy angielskiego dla seniorów cieszą się ogromną popularnością. Starsi ludzie chcą i lubią się uczyć. Wiele nauczycieli chwali swoich starszych uczniów mówiąc, że są niezwykle systematyczni w porównaniu do swoich młodszych kolegów.

Zobacz też

Jak napisać umowę kupna-sprzedaży?

Jak stworzyć umowę samodzielnie? Czy warto sporządzać ją na piśmie? Dlaczego? Jakie wymagania formalne musimy spełnić przy zawieraniu takiej umowy?

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: