Czym różni się karta debetowa od kredytowej?

Konta bankowe    
ocena

Karta debetowa pozwala na korzystanie ze środków zgromadzonych na rachunku, do którego karta została wydana. Nazwa ma związek z opisem stron księgowania w rachunkowości i nie koniecznie oznacza, że karta wykorzystuje debet na koncie.

Czym różni się karta debetowa od kredytowej?

photoxpress.com

Płacąc kartą debetową klient ma dostęp do wszystkich środków zgromadzonych na rachunku, bez względu na źródło ich pochodzenia. Mogą to być więc środki własne, wpłacone wcześniej na rachunek, ale też może to być kredyt w rachunku przyznany przez bank. Karta debetowa kiedyś była nazywana bankomatową, bo taka jest też jej jedna z funkcji.

Ale można jej również używać do transakcji bezgotówkowych. Zazwyczaj jest nieembossowana - czyli napisy na jej powierzchni są płaskie. Powoduje to pewne ograniczenie w formach płatności. Karta kredytowa, która w przeważającej większości jest wydawana w formie embossowanej (wypukłej), oprócz standardowych operacji, takich jak karta debetowa, może służyć do płatności w Internecie. Karta kredytowa związana jest z przyznanym przez bank limitem.

Jego kwota uzależniona jest od zdolności kredytowej posiadacza. Wymaga złożenia stosownych dokumentów, podpisania umowy kredytowej i wiąże się z kosztami typu odsetki czy prowizja za obsługiwany kredyt.  Jest droższa obsłudze, ale ma większą funkcjonalność.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =