Konta bankowe Formalności przy zakładaniu konta bankowego

Formalności przy zakładaniu konta bankowego

-

Żaden inny dokument dorosłej osoby fizycznej nie jest prawnie uznany za dokument tożsamości i aby założyć konto należy przedstawić jeden z wymienionych powyżej. Inaczej ma się sytuacja, w której osoba chcąca założyć rachunek nie posiada takich dokumentów z powodów nie zależnych od własnej woli – na przykład jest niepełnoletnia lub jest obcokrajowcem. Wówczas regulamin banku określa, jaki inny dokument będzie niezbędny do otwarcia rachunku – może to być legitymacja szkolna lub pozwolenie pobytu.

Aby dokument mógł być zaakceptowany przez bank, musi być ważny i czytelny. Na każdym wydawanym w Polsce dokumencie tożsamości widnieje data ważności i należy jej przestrzegać. Bank nie zaakceptuje posługiwania się nieważnym dowodem czy paszportem. Musi też być czytelny. Nowe dowody osobiste przy niewłaściwym przechowywaniu mogą się przełamywać, a paszport może zostać przypadkowo zabrudzony czy zniszczony (wytarganie jednej ze stron może być uznane za zniszczenie dokumentu), co spowoduje utratę ważności i niemożność posługiwania się nimi.

W niektórych przypadkach bank może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Mogą to być na przykład legitymacja emeryta/rencisty, w przypadku zakładania specjalnego konta dla osób osiągających dochód w formie renty czy emerytury. Banki mogą również poprosić o wgląd do legitymacji studenckiej, która również musi być ważna, czyli potwierdzona pieczęcią szkoły wyżej.

Takie dodatkowe dokumenty potwierdzające przynależność klienta do specyficznej grupy społecznej czy zawodowej zwykle powodują bonusy w opłatach za konto, warto więc przed założeniem konta zapytać o takie możliwości.

W jakim banku posiadacie konto? Mieliście jakiekolwiek trudności przy jego zakładaniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak żyć z wiecznym malkontentem?

Życie z malkontentem na pewno nie należy do najłatwiejszych. Jest to bowiem osoba, która jest wiecznie ze wszystkiego niezadowolona. W takim związku nie możemy więc liczyć na większe wsparcie. Jak zatem żyć z malkontentem?

Jaki wybrać laptop w poświątecznej wyprzedaży?

Przełom roku to dobry moment na zakup sprzętu elektronicznego....

Zobacz też

Jak gotować na indukcji?

Pierwsze płyty indukcyjne pojawiły się na rynku amerykańskim już w latach 70-tych XX wieku. Użytkownicy docenili ich zalety. Obecnie w Polsce można przebierać wśród ofert wielu producentów.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: