Jak korzystać z wpłatomatu?

Konta bankowe    
ocena

Wpłatomat to urządzenie umożliwiające nam wpłacanie nadwyżek środków w portfelu na nasze konto bankowe bez konieczności wizyty w banku. Aby dokonać takiej wpłaty musimy posiadać przy sobie kartę płatniczą oraz mieć dostęp do wpłatomatu, współpracującego z naszym bankiem.

Jak korzystać z wpłatomatu?

photoxpress.com

Przed dokonaniem pierwszej wpłaty we wpłatomacie warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego go użytkowania. Pamiętać należy, że każdy wpłatomat ustanowiony ma górny limit czasowy na wykonanie danej transakcji. Dlatego przed rozpoczęciem wykonywania wpłaty warto jest przelicz gotówkę, którą chcemy wpłacać. Przyspieszy to proces naszej obsługi i zwiększy prawdopodobieństwo prawidłowego dokonania transakcji.

Koniecznie przed rozpoczęciem korzystania z wpłatomatu należy sprawdzić, czy banknoty nie są spięte jakimś przedmiotem oraz czy pomiędzy banknotami nie znajdują się żadne przedmioty, np. bilety komunikacji miejskiej, papierki czy wydruki transakcji z bankomatów.

Banknoty należy wkładać do urządzenia wyłącznie przy użyciu szczeliny wejściowej. W zależności od rodzaju urządzenia banknoty należy wkładać wzdłuż lub w poprzek. Ekran wpłatomatu wyświetla dopuszczalną ilość banknotów w trakcie jednej transakcji. Nie dopuszczalne jest zwiększenie tej liczby, gdyż może to spowodować zablokowanie się szczeliny wpłatomatu.

Jeżeli wpłacamy większą ilość pieniędzy podzielmy je na mniejsze części i wpłacajmy w postaci kolejnych transz. Dzięki temu unikniemy sytuacji pozbycia się gotówki w razie awarii maszyny. Wpłatomaty są urządzeniami, którym zdarzają się awarie. W przypadku jej wystąpienia nasze środki zostaną zablokowane do momentu rozpatrzenia reklamacji przez nasz bank. Jeśli korzystamy z wpłatomatu banku obcego, czas rozpatrzenia naszego wniosku o zwrot środków może ulec wydłużeniu, a przez ten czas będziemy musieli poradzić sobie bez tych środków. Termin zajęcia stanowiska przez bank w takim przypadku może trwać do 30 dni roboczych, a więc prawie półtora miesiąca.

W trakcie podawania pieniędzy maszynie nie należy również ich przytrzymywać siłą. Jeżeli banknoty są zbyt wymięte, automat zwróci je. Należy wówczas szybko je odebrać. Zawsze należy przechowywać do momentu sprawdzenia, że rzeczywiście środki dotarły na nasze konto bankowe potwierdzenia wpłaty oraz ewentualne wydruki o błędzie podczas wpłacania. Na koniec transakcji maszyna wyda kartę. Pozostawiona w maszynie może okazać sięw niektórych bankach niemożliwa do odzyskania.

Wolicie mieć pieniądze na koncie czy też nie przeszkadza Wam noszenie większej sumy w porfelu lub trzymanie w domu? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =