Większość operacji bankowych może już wykonywać samodzielnie. Jest świetna lekcja dorosłości – odpowiedzialność za własne pieniądze, nauka oszczędności, ale też nobilitacja do świata dorosłych. Wiele banków oferuje teraz specjalne konta dla dzieci i młodzieży. W większości przypadków są one prowadzone bezpłatnie lub wiążą się z niewielkimi kosztami – kilku złotych miesięcznie.

Formalności

Aby założyć taki rachunek konieczna jest obecność w banku młodego człowieka wraz z opiekunem prawnym (rodzicem). Każda z osób musi posiadać dowód tożsamości – w przypadku dziecka wystarczy legitymacja szkolna, pamiętajmy, że musi być ważna, czyli podbita w szkole. Dorosły musi mieć dowód osobisty lub paszport. Można też skorzystać z usług internetowego mBanku i założyć w sieci konto izzy, wtedy umowę otrzymamy pocztą. Dokumenty podpisują zarówno dziecko jak i dorosły.

Kontrola nad kontem

Opiekun posiadacza konta podpisując umowę rachunku bierze na siebie odpowiedzialność za operacje dokonane na rachunku przez niepełnoletniego. W związku z tym wiele banków daje możliwość określenia pewnych granic dysponowania kontem. Wystarczy założyć na przykład maksymalny limit dziennych wypłat na koncie do kwoty 50 zł. Dzięki temu zyskamy pewność, że dziecko nie wyda od razu wszystkich pieniędzy, jakie ma na koncie.

Taki limit można ustalić tylko dla operacji kartą bądź wykonanych za pomocą bankowości internetowej. Dając pewną swobodę na dysponowanie pieniędzmi dorosły zachowuje jednak kontrolę nad nimi. Może mieć również dostęp do historii przeprowadzonych na rachunku transakcji, może też, co się z tym wiąże, uzyskać własny dostęp do konta za pomocą bankowości elektronicznej. Łatwiej jest, gdy konto dziecka jest utworzone jako subkonto do rachunku rodzica.

Taką formę łączenia przewiduje na przykład Eurobank, gdzie w takim przypadku rachunek dziecka jest prowadzony bezpłatnie. Jeżeli jednak nie posiadamy w Eurobanku własnego konta i rachunek dziecka jest odrębnym kontem, bank nalicza za niego opłatę w wysokości 3 zł miesięcznie. Podobnie wiąże ofertę konta młodzieżowego z rachunkiem rodzica Millennium Bank. Nie jest to wysoka opłata, ale dla porównania Eurokonto kieszonkowe Pekao SA czy Junior w Polbanku są darmowe.

Obowiązki dziecka

Decydując się na konto dla dziecka pamiętajmy, że to on jest głównym właścicielem. Spoczywają na nim pewne obowiązki, które gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzanych przez niego transakcji. Jeżeli do założonego konta dziecko otrzyma kartę debetową (bankomatową) upewnijmy się, że zna zasady jej obsługi. Ważne jest, aby nadany numer PIN zapamiętało, nie zapisywało w miejscu, do którego mogą mieć dostęp osoby postronne, nie podawało go nikomu.

Transakcje internetowe są zabezpieczone przez bank jednorazowymi hasłami lub tokenami, ale zasady bezpiecznego logowania musi pilnować użytkownik. Zakupy w sieci są dla młodych ludzi czymś tak naturalnym jak wizyta w warzywniaku dla starszego pokolenia. Nie powinniśmy się ich bać, bo często można za pośrednictwem Internetu kupić taniej, niż w tradycyjnych sklepach, ale nauczmy dziecko dokładnego sprawdzenia kontrahenta.

Warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat samodzielności i odpowiedzialności, ale pamiętajmy, że to do nas, dorosłych, należy wyznaczenie bezpiecznych granic jej używania.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here