Konta bankowe Jak założyć konto dla dziecka?

Jak założyć konto dla dziecka?

-

Większość operacji bankowych może już wykonywać samodzielnie. Jest świetna lekcja dorosłości – odpowiedzialność za własne pieniądze, nauka oszczędności, ale też nobilitacja do świata dorosłych. Wiele banków oferuje teraz specjalne konta dla dzieci i młodzieży. W większości przypadków są one prowadzone bezpłatnie lub wiążą się z niewielkimi kosztami – kilku złotych miesięcznie.

Formalności

Aby założyć taki rachunek konieczna jest obecność w banku młodego człowieka wraz z opiekunem prawnym (rodzicem). Każda z osób musi posiadać dowód tożsamości – w przypadku dziecka wystarczy legitymacja szkolna, pamiętajmy, że musi być ważna, czyli podbita w szkole. Dorosły musi mieć dowód osobisty lub paszport. Można też skorzystać z usług internetowego mBanku i założyć w sieci konto izzy, wtedy umowę otrzymamy pocztą. Dokumenty podpisują zarówno dziecko jak i dorosły.

Kontrola nad kontem

Opiekun posiadacza konta podpisując umowę rachunku bierze na siebie odpowiedzialność za operacje dokonane na rachunku przez niepełnoletniego. W związku z tym wiele banków daje możliwość określenia pewnych granic dysponowania kontem. Wystarczy założyć na przykład maksymalny limit dziennych wypłat na koncie do kwoty 50 zł. Dzięki temu zyskamy pewność, że dziecko nie wyda od razu wszystkich pieniędzy, jakie ma na koncie.

Taki limit można ustalić tylko dla operacji kartą bądź wykonanych za pomocą bankowości internetowej. Dając pewną swobodę na dysponowanie pieniędzmi dorosły zachowuje jednak kontrolę nad nimi. Może mieć również dostęp do historii przeprowadzonych na rachunku transakcji, może też, co się z tym wiąże, uzyskać własny dostęp do konta za pomocą bankowości elektronicznej. Łatwiej jest, gdy konto dziecka jest utworzone jako subkonto do rachunku rodzica.

Taką formę łączenia przewiduje na przykład Eurobank, gdzie w takim przypadku rachunek dziecka jest prowadzony bezpłatnie. Jeżeli jednak nie posiadamy w Eurobanku własnego konta i rachunek dziecka jest odrębnym kontem, bank nalicza za niego opłatę w wysokości 3 zł miesięcznie. Podobnie wiąże ofertę konta młodzieżowego z rachunkiem rodzica Millennium Bank. Nie jest to wysoka opłata, ale dla porównania Eurokonto kieszonkowe Pekao SA czy Junior w Polbanku są darmowe.

Obowiązki dziecka

Decydując się na konto dla dziecka pamiętajmy, że to on jest głównym właścicielem. Spoczywają na nim pewne obowiązki, które gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzanych przez niego transakcji. Jeżeli do założonego konta dziecko otrzyma kartę debetową (bankomatową) upewnijmy się, że zna zasady jej obsługi. Ważne jest, aby nadany numer PIN zapamiętało, nie zapisywało w miejscu, do którego mogą mieć dostęp osoby postronne, nie podawało go nikomu.

Transakcje internetowe są zabezpieczone przez bank jednorazowymi hasłami lub tokenami, ale zasady bezpiecznego logowania musi pilnować użytkownik. Zakupy w sieci są dla młodych ludzi czymś tak naturalnym jak wizyta w warzywniaku dla starszego pokolenia. Nie powinniśmy się ich bać, bo często można za pośrednictwem Internetu kupić taniej, niż w tradycyjnych sklepach, ale nauczmy dziecko dokładnego sprawdzenia kontrahenta.

Warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat samodzielności i odpowiedzialności, ale pamiętajmy, że to do nas, dorosłych, należy wyznaczenie bezpiecznych granic jej używania.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich

Ozdabianie ubrań czy innych tkanin za pomocą nici ma bardzo długą tradycję. Od dawna ludzie sami tworzyli aplikacje na tkaninach. Przez setki lat wyłoniło się całe mnóstwo różnych ściegów, które miały udoskonalać wzory oraz dawały za każdym razem nieco inne możliwości.

Sernik wielkanocny – przepis

W serniku znajdziemy wszystko, co najlepsze: dużo bakalii, twaróg i różne dodatki, które znajdą się w przepisie. Na wielkanocnym stole sernik musi się koniecznie pojawić. Może to być słynny sernik wiedeński, sernik z puszystą pianką albo sernik na makowcu. Wersji jest wiele, ale smak jeden... niepowtarzalny i zawsze niezwykły.

Zobacz też

Zupa krem z cebuli – przepis

Zupa cebulowa charakteryzuje się specyficznym smakiem i zawartością wielu odżywczych składników. Zjedzenie rozgrzewającej zupy cebulowej poleca się szczególnie w porze jesiennych deszczy i zimowych chłodów, chociażby ze względu na zawarte w cebuli związki siarki mające właściwości hamujące rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych czy duże ilości wapnia i potasu działających odkwaszająco na nasz organizm.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: