Konta bankowe Jak założyć konto za granicą?

Jak założyć konto za granicą?

-

Osobiście, przez pełnomocnika, przez Internet …

Osoba pragnąca założyć konto w banku zlokalizowanym za granicą ma do wyboru trzy warianty. Pierwszy i najbardziej osobisty zakłada osobiste stawienie się w danej placówce. Procedury zakładania rachunków bankowych są zunifikowane, tak więc podczas wizyty w zagranicznym oddziale należy się spodziewać podobnych formalności (wypełnienie formularza, weryfikacja tożsamości). W niektórych krajach klient musi również udzielić odpowiedzi na pytanie o cel ustanowienia konta. Warto pamiętać, że podpisanie umowy może wiązać się z deklaracją regularnego wnoszenia wpłat o danej wysokości (najczęściej są to niewysokie kwoty).

W ten sposób instytucje bankowe zabezpieczają się przed koniecznością obsługi niewykorzystywanych rachunków. Inne wymogi mogą dotyczyć poświadczenia adresu zameldowania w kraju oraz NIP-u. Co ciekawe, niektóre brytyjskie oraz irlandzkie banki w ostatnim czasie zrezygnowały z części formalności oraz wprowadziły możliwość skorzystania z obsługi w języku polskim. Takie rozwiązania są bez wątpienia następstwem fali emigracji zarobkowej.

Druga metoda założenia zagranicznego konta wymaga skorzystania z usług pełnomocnika. Taką rolę pełnią wyspecjalizowane instytucje operujące w segmencie bankowości klienta zamożnego (private banking). Nietrudno się domyślić, że opłaty za taką usługę nie należą to niskich. Co ciekawe, firmy specjalizujące się w tej branży prócz pośrednictwa w zakresie otwierania rachunków w bankach szwajcarskich (przykładowy koszt 300 €) oferują również bardziej wyszukane opcje. Mowa o rachunkach objętych jurysdykcją podatkową krajów i terytoriów autonomicznych, które są znane jako raje podatkowe (Bahamy, Wyspy Dziewicze, Kajmany, Wyspa Man).

Wariant trzeci jest znacznie bardziej dostępny dla zwykłego zjadacza chleba i jak się okazuje najwygodniejszy. Mowa o założeniu zagranicznego konta przez Internet. Opcja ta jest dostępna w przypadku wielu zagranicznych banków, które po wypełnieniu stosownego formularza i odesłaniu do siedziby banku przesyłają kartę debetową wraz z PIN-em pod wskazany adres krajowy. Wcześniej klient musi jednak dokonać dwukrotnej wysyłki dokumentów do siedziby banku. Wpierw należy dostarczyć zagranicznemu bankowi wypełniony wniosek, a następnie podpisaną umowę o prowadzeniu rachunku.

Różne restrykcje …

Doświadczenia rodzimych klientów wskazują, że niektóre banki zagraniczne (zwłaszcza te funkcjonujące poza UE) stosują rozmaite restrykcje względem obcokrajowców. Dlatego też proces zakładania konta niekoniecznie musi przypominać jeden z prostych scenariuszy omówionych powyżej. Przykładowo Bank of America odrzuca wnioski osób nie posiadających adresu zamieszkania w USA i specjalnego numeru tamtejszego ubezpieczenia społecznego (Social Security Number).

Macie konto zagraniczne? W jakim kraju? Jak wyglądały formalności i czy istniały jakieś restrykcje przy jego zakładaniu? Dajcie znać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zasiłek chorobowy z ZUS – informacje

Zasiłek chorobowy jest prawem, które przysługuje osobie ubezpieczonej niezdolnej do pracy. Świadczenie to możemy uzyskać po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego) lub 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego).

Zmiana stanowiska a obowiązkowe badania lekarskie

W niektórych sytuacjach przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy, może wiązać się z wysłaniem go na obowiązkowe badania lekarskie. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy zatrudniony będzie miał zakres obowiązków różniący się od zapisów w umowie o pracę.

Zobacz też

Jak przekonać rodziców na samodzielny wyjazd?

Jeżeli mówimy o wysłaniu nastolatka samego na wakacje, to wszystko zależy od podejścia rodziców oraz stopnia odpowiedzialności młodego człowieka. Niektórzy „prawie dorośli” nie zadowolą się zorganizowaną kolonią i chcą na własną rękę zwiedzać świat. Podstawą, aby nie martwić się cały czas o naszą pociechę, jest oczywiście zaufanie, na które młody człowiek musi sobie oczywiście zapracować.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: