Konta bankowe Jak założyć wspólne konto?

Jak założyć wspólne konto?

-

Wielu osobom wydaje się błędnie, że konto wspólne można założyć wyłącznie z małżonkiem. Tak jednak nie jest. To wyłącznie od nas zależy, z kim zdecydujemy się na jego założenie. Może to być zarówno małżonek, dziecko, rodzic, członek dalszej rodziny, chłopak bądź dziewczyna czy też zupełnie obca osoba. Pamiętać jedynie musimy, że współwłaściciel otrzyma do naszego konta znacznie więcej możliwości od pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zaciągnąć w naszym imieniu zobowiązania kredytowego, zaś współwłaściciel może. Może on również dokonywać wszelkich płatności ze wspólnych środków zgromadzonych na rachunku.

Aby założyć konto wspólne należy udać się do oddziału wybranego banku, gdzie po okazaniu dokumentów tożsamości i podpisaniu stosownych dyspozycji otworzone zostanie konto wspólne. Warto zapoznać się z regulaminami oraz tabelami opłat i prowizji danego banku przed podpisaniem umowy rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Niektóre banki stosują wyższe opłaty na przykład za posiadanie dwóch kart do rachunku dla każdych ze współposiadaczy konta.

Aby stać się współposiadaczem konta nie jest konieczne zakładanie nowego konta w danym banku. Wystarczy, że jedna z osób posiada już w danym banku swoje osobiste konto indywidualne. Po wprowadzeniu na konto modyfikacji można dodać do niego współwłaściciela. Każdy ze współwłaścicieli otrzymuje możliwość zamknięcia konta. Można również zmienić konto wspólne na indywidualne. Środki pozostające do tej chwili we współposiadaniu staną się środkami wyłącznie jednej osoby, która pozostanie właścicielem rachunku. Przed dokonaniem takiej czynności można dokonać stosownych wypłat lub przelewów na konto indywidualne drugiej osoby.

W przypadku modyfikacji konta z osobistego na wspólne oraz na odwrót nie ulegnie zmianie numer rachunku bankowego oraz dodatkowe produkty, dokupione wcześniej przez danego klienta. Wszystkie środki będące przed dokonaniem zmiany środkami jednego z nowych współwłaścicieli staną się ich własnością wspólną z chwilą dokonania modyfikacji konta.

Współwłaścicielami rachunku w większości banków muszą być osoby pełnoletnie, choć niektóre z banków umożliwiają założenie takiego konta przez dziecko powyżej 13. roku życia, jednak drugim właścicielem musi być przeważnie rodzic lub opiekun ustawowy dziecka.

Chciecie założyć z kimś konto? Ze względów prywatnych, biznesowych czy jeszcze innych? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co warto zobaczyć w Afryce?

Czarny kontynent ma wiele do zaoferowana, bezkres Sahary, wspaniałe szczyty górskie, niedotknięte ludzką ręką naturalne krajobrazy oraz wspaniałe, niespotykane w Europie zabytki.

Zwolnienia grupowe a zwolnienia lekarskie

Zwolnienie lekarskie nie zawsze jest skutecznym sposobem na uniknięcie zwolnienia grupowego z pracy. Co prawda ogólna zasada wyrażona w kodeksie pracy teoretycznie uniemożliwia zwolnienie pracownika w czasie trwania choroby, lecz istnieją przepisy szczególne, które dotyczą zwolnień grupowych.

Zobacz też

Kurs pisania wniosków unijnych – czy warto?

Po wejściu Polski w struktury unijne otworzyły się przed naszym krajem nowe możliwości, związane z wykorzystywaniem funduszy europejskich. Tyle, że najpierw trzeba przygotować odpowiednią dokumentację, której przygotowanie nie jest możliwe bez posiadania odpowiedniej wiedzy. Obejmuje ona znajomość wytycznych, interpretacji i różnego rodzaju niuansów. W jej przyswojeniu pomagają firmy szkoleniowe oraz instytucje, które podjęły się zadania przeprowadzania kursów pisania wniosków unijnych

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: