Konta bankowe Jak zastrzec kartę kredytową?

Jak zastrzec kartę kredytową?

-

Coraz nowocześniejsze karty wyposażone w technologię płatności zbliżeniowych umożliwiają dokonywanie płatności do kwoty 50 złotych bez użycia kodu PIN. Dodatkowo naszą kartą można zapłacić w internecie. A kod zabezpieczający transakcję znajduje się na odwrocie naszej karty.

Dlatego, gdy tylko zorientujemy się, że nasza karta zaginęła koniecznie należy wykonać telefon na infolinię banku bądź odwiedzić jego najbliższy oddział. Większość banków umożliwia również zastrzeżenie karty w systemie bankowości elektronicznej.

W celu zastrzeżenia karty niezbędne będzie jednak podanie swoich danych osobowych, takich jak chociażby numer PESEL. Dlatego warto pamiętać numer dowodu osobistego czy PESEL na wypadek, gdyby dowód osobisty nam zaginął. Dobrze jest też znać numer swojej karty. W przypadku braku możliwości weryfikacji swoich danych może okazać się, że jedynym sposobem zastrzeżenia karty będzie poprzez kontakt telefoniczny zastrzeżenie karty po jej numerze.

Bez względu na to, jak bardzo zabezpieczamy się przed ewentualną kradzieżą, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak na przykład niezapisywanie kodów PIN do naszych kart czy nie ustawiania kodu PIN do karty w postaci sekwencji tych samych znaków lub też w postaci własnej daty urodzin. Korzystając z bankomatów i terminali płatniczych, koniecznie zakrywajmy drugą dłonią bądź portfelem nasz kod PIN podczas wprowadzania. Zastosowanie powyższych wskazówek ułatwi nam uniknięcia niemiłych niespodzianek. Może okazać się, że padniemy ofiarą kradzieży wyłącznie dlatego, że ktoś zauważył nasz kod PIN i chce to wykorzystać dla własnych korzyści materialnych.

Zastrzegając swoją kartę banki umożliwiają jej późniejsze aktywowanie na wypadek, gdybyśmy jednak kartę znaleźli. Jeśli jednak zostanie nam ona dostarczona przez znalazcę karty bezpieczniej będzie wyrobić sobie nową. Niewykluczone, że jej pasek magnetyczny został skopiowany i ktoś będzie próbował po jakimś czasie dokonać transakcji. Aby nie móc ponownie aktywować zastrzeżonej karty należy ją zamknąć. Wówczas można wnioskować o wydanie nowej karty.

Zdarzyła Wam się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja związana z kartą kredytową? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak połączyć dwie lampy błyskowe – Nikon

Aparaty Nikona umożliwiają sterowanie systemowymi lampami błyskowymi z pozycji menu aparatu, dzięki czemu nie musimy stale biegać od jednej lampy do drugiej, aby zmienić ustawienia flesza. Na samym początku musimy jednak przypisać lampy do odpowiednich grup.

Kompot śliwkowy – przepis

Kompot ze śliwek może być sezonowym, letnim napojem, a może być też typowym kompotem wigilijnym, uważanym za jedno z 12 tradycyjnych dań. Kompoty różnią się od siebie znacznie, ponieważ pierwszy z nich jest kompotem ze świeżych owoców, drugi natomiast – z suszonych.

Zobacz też

Jak stworzyć szczęśliwe małżeństwo?

Każdy, kto bierze ślub, chciałby znać przepis na udane małżeństwo. Wydaje się, że wszyscy wiemy, jak powinien wyglądać idealny związek. Gdybyśmy jednak umieli wprowadzić tę wiedzę w życie, skala rozwodów nie byłaby tak ogromna jak obecnie. Co zatem zrobić, żeby nasze małżeństwo było szczęśliwe?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: