Jak zrealizować czek z Anglii?

Konta bankowe    
ocena

Polska jako kraj średnio rozwinięty, w optymistycznych wizjach polityków mający szansę na dynamiczny rozwój, nie ułatwia swoim pracującym za granicą obywatelom procedur względem odebrania gotówki, będącej czy to wynagrodzeniem, czy zwrotem podatku w formie czeku.

Jak zrealizować czek z Anglii?

photoxpress.com

W naszym kraju czeki nie występują w naturalnym obrocie tak jak w Europie Zachodniej. Nie ma odpowiednio atrakcyjnej oferty bankowej na ich realizację. Oferta jest raczej droga, a proces realizacji czeków trwa nawet do trzech miesięcy. Kilka lat temu sytuacja przedstawiała się wręcz dramatycznie. Jak wiadomo, ile banków tyle procedur, ale co gorsza w obrębie jednego banku, odwiedzając kilka jego placówek, otrzymywaliśmy bardzo rożne informacje.

Najczęściej polemika dotyczyła samej możliwości realizacji. I tak w banku X na ulicy Miłej, nie można było zrealizować czeku, w banku X na ulicy Ładnej może się da, ale tylko inkaso, w banku X na ulicy Zniecierpliwionej, już udało się taki czek spieniężyć na zasadach skupu. Obecnie sytuacja jest nieco lepsza. W chwili kiedy Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać do Anglii w celach zarobkowych i wracać z czekami, banki, a tym samym ich pracownicy, musieli siłą rzeczy przyzwyczaić się do realizacji czeków.

A jak dokładnie wygląda to dziś? Czeki można teoretycznie zrealizować w dowolnym banku, jest jednak wiele instytucji, które zwyczajnie nie mają takiej oferty. Do wyboru mamy realizację czeków od ręki (droższą) polegającą na ich sprzedaży oraz tańsze inkaso. Druga opcja będzie nas kosztować mniej pieniędzy, ale więcej czasu nawet do wspomnianych wyżej dwunastu czy szesnastu tygodni. Prowizja za realizację, opłaty pocztowej i inne koszty będą bardzo różne dla każdej instytucji. W jednej trzeba będzie posiadać konto, w innej nie.

Postaram się dla porównania przybliżyć ofertę kilku banków. Bank BPH skupuje czeki, pobierając 1,5% prowizji, nie mniej niż dziesięć i maksymalnie tysiąc złotych. To jednak jeden z banków typu X i trzeba będzie w chwili odmowy, upierać się i poprosić panią w okienku, aby wytężyła nieco umysł, przefaksowała czek do centrali, która zweryfikuje dokument. Gotówkę powinniśmy dostać tego samego dnia. Przy inkaso w BPH zapłacimy 1 % prowizji minimum dziesięć a maksimum pięćset złotych. Czas oczekiwania na realizację po wypełnieniu dokumentów (na których wpisujemy swoje dane i numer konta), to od trzech do dziesięciu tygodni. 

BZ WBK pobierze prowizję za rozrachunek z regresem w kwocie dwadzieścia pięć złotych za inkaso, do tego prowizję 0,15%, ale minimum piętnaście złotych. Oficjalnie czas oczekiwania od czterech do dwunastu tygodni. Skup czeków kosztuje nas 0,5% minimum trzydzieści złotych.

Citibank na początek poprosi o założenie konta. Wówczas inkaso nic nas nie kosztuje, plus koszta banku sto dwadzieścia pięć dolarów powyżej kwoty tysiąca dolarów. Pierwszego skupu bank dokona po trzech miesiącach od założenia konta. W praktyce realizacja czeków do kwoty dwóch tysięcy złotych trwa około dziesięciu dni.

Bank Pekao S.A. zabierze nam za inkaso prowizję w kwocie od dwudziestu do czterystu złotych. Skup to prowizja aż 2% od kwoty, maksymalnie tysiąc złotych. Musimy również posiadać konto walutowe i wpłacić na nie minimum sto dolarów. Termin realizacji do ośmiu tygodni. PKO BP z kolei pobiera za skup od ręki 1,5% prowizji od dziesięciu do tysiąca złotych, oraz 1% od dwudziestu do czterystu złotych. Co do skupu informacje są bardzo różne. W wielu mniejszych placówkach zwyczajnie nam go odmówią.

ING Bank Śląski skupuje czeki z prowizją 1% minimum pięćdziesiąt złotych. Inkaso kosztować nas będzie od piętnastu do trzystu złotych. Dochodzi również bliżej niezidentyfikowany koszt obsługi w kwocie osiemnastu złotych.

Nordea Bank Polska S.A. zrealizuje nam czek pół roku po tym, jak założymy w nim koto. Millenium natomiast, zrealizuje czek w terminie do szesnastu tygodni za minimum dziesięć, a maksimum dwieście złotych. Skup istnieje w taryfie opłat i prowizji, obaczony prowizją 0,5% minimum piętnaście złotych, przy czym klienci informują o dużych problemach z realizacją. Różne mogą być również koszta opłat manipulacyjnych czy pocztowych. W dużej mierze realizacja zależeć będzie od znajomości procedur przez poszczególnych pracowników w poszczególnych placówkach. Często pracownicy zwyczajnie nie będą wiedzieć czy i jak taki czek zrealizować. Wtedy możemy tylko spokojnie przyglądać się poziomowi obsługi w banku. Sprawdzić, czy pracownik będzie szukał informacji, skontaktuje się z centralą i ułatwi nam sprawę, czy może powie bez ogródek „nie da się i już”. Wtedy warto zmienić bank.

UWAGA!

Realizacja czeków nie będzie dla nas trudna pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej zorientujemy się w ofercie banków, poprosimy o przedstawienie nam oferty i wyjaśnienie wszystkich kosztów. Unikniemy w ten sposób frustrującego chodzenia od drzwi do drzwi, z kawałkiem papieru, na którym w końcu znajdują się potrzebne nam pieniądze.

Realizowaliście kiedyś czeki? Mieliście z tym jakiekolwiek problemy?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =