Konta bankowe Jak zrezygnować z konta oszczędnościowego?

Jak zrezygnować z konta oszczędnościowego?

-

Trudno zaprzeczyć, że klient rezygnujący z jakiejś usługi banku nie jest tak mile widziany jak osoba pragnącą wykupić jakiś produkt. Na wskutek ostatnich zmian w ordynacji podatkowej, które wyeliminowały tak zwane konta antybelkowe banki utraciły znacząca cześć depozytów. Dlatego osoba, która złoży dyspozycję zamknięcia konta w danym banku najprawdopodobniej będzie kuszony rozmaitymi pakietami promocyjnymi.

Wizyta w banku jest konieczna …

Osoby, które rezygnują z konta oszczędnościowego będą musiały złożyć wizytę w placówce banku. Nie wymaga ona jakichś szczególnych przygotowań ponieważ jedynym dokumentem jaki trzeba przygotować jest dowód osobisty lub paszport, który posłużył do uruchomienia rachunku oszczędnościowego. Ucieszy to zapewne wszystkie osoby, które nie do końca wiedzą, gdzie umieściły umowę prowadzenia konta oszczędnościowego. Na szczęście banki nie wymagają od klientów odszukiwania archiwalnych dokumentów.

Warto pamiętać, że zerowy stan konta stanowi podstawowy warunek jego likwidacji. Dlatego też bank musi przelać środki klienta na jakieś inny rachunek. Najczęściej do tego celu służy ROR, który został utworzony razem z kontem oszczędnościowym. Zerowy stan konta nie oznacza jednak, że zostanie ono niezwłocznie zamknięte. Jest to konsekwencja zapisów umownych, które nie pozwalają na wypowiedzenie umowy prowadzenia rachunku oszczędnościowego ze skutkiem natychmiastowym. Dlatego klient musi poczekać aż minie okres wypowiedzenia, który został przewidziany na mocy umowy (zwykle jest to 30 dni). Trudno zaprzeczyć, że długi okres wypowiedzenia jest korzystny z punktu widzenia interesów banku ponieważ pozwala na dłuższe utrzymywanie ze środków wypowiadającego umowę. Klient niestety musi pogodzić się z faktem, że konto nie zostanie zamknięte od razu.

Pewną rekompensatę za tą niedogodność stanowi kwota odsetek, która zostanie naliczona w trakcie okresu wypowiedzenia. Trzeba również pamiętać o tym, że bank pobierze stosowną opłatę za prowadzenie konta nawet jeżeli termin jej płatności przypada na okres wypowiedzenia. Wobec tego kwota pozostająca na rachunku powinna mieć wysokość, która wystarcza na pokrycie wszystkich roszczeń banku. W przeciwnym razie konto nie zostanie zamknięte do momentu uregulowania zobowiązań przez klienta.

Warto się upewnić, że konto zostało zamknięte

Prośba o wydanie zaświadczenia dotyczącego zamknięcia konta z pozoru może się wydawać dość dziwna. Trzeba jednak pamiętać, że dochodzi do sytuacji, kiedy na wskutek różnych zaniedbań pracowników dany rachunek w dalszym ciągu pozostaje otwarty i generuje kolejne opłaty. Wspomniane zaświadczenie pozwala klientowi na zabezpieczenie się przed niekorzystnymi skutkami takiej sytuacji.

Czy Wam rezygnacja z konta oszczędnościowego przysporzyła jakiś trudności?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najczęstsze problemy z niemowlakiem

Niemowlę podobnie jak noworodek płacze z różnych powodów. Dopóki nie nauczy się podstawowych słów, za pomocą których będzie mogło skuteczniej porozumiewać się z rodzicami, płacz jest dominującym bodźcem.

Jak się rysować martwą naturę – krok po kroku

Przed przystąpieniem do rysowania zastanówmy się jak będzie wyglądała nasza kompozycja. Ustawmy martwą naturę, złożoną z owoców, butelek, naczyń, kwiatów… Przyjrzyjmy się dobrze ustawionym przedmiotom i zdecydujmy czy będziemy rysowali całość czy tylko część kompozycji. Przy wybieraniu fragmentu martwej natury pamiętajmy żeby była ona odpowiednio wykadrowana i rozplanowana. Wybrany motyw powinien stanowić całość kompozycyjną, tak żeby widz nie odniósł wrażenia że ogląda odcięty fragment obrazu.

Zobacz też

Badanie spirometryczne – na czym polega, wyniki

W celu diagnostyki chorób płuc lekarze posługują się różnymi badaniami. Istotną rolę odrywają badania obrazowe, a wśród nich prześwietlenie klatki piersiowej, tomografia komputerowa klatki piersiowej. Ponadto bardzo ważną rolę odgrywają badania czynnościowe układu oddechowego. Takim podstawowym badaniem jest spirometria.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: