Jak zrezygnować z polecenia zapłaty?

Konta bankowe    
ocena

Polecenie zapłaty polega na wyrażeniu zgody na obciążanie rachunku bankowego z tytułu spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Użytkownik konta staje się więc w rozumieniu prawa dłużnikiem wobec usługodawców, którzy stali się wierzycielami. Innymi słowy, wierzyciel świadczy usługi w wyniku czego powstaje dług, który wierzyciel samodzielnie potrąca sobie z naszego konta bankowego.

W chwili aktywacji usługi posiadacz konta podpisuje oświadczenie, że polecenie zapłaty będzie ważne do momentu rezygnacji. Rezygnacja, podobnie jak i aktywacja usługi ważna jest tylko i wyłącznie w formie papierowej, podpisanej własnoręcznym podpisem.

Dlatego w celu rezygnacji z tej formy płatności należy dostarczyć odpowiedni formularz rezygnacji. Trze pamiętać, że gdy aktywowaliśmy polecenie zapłaty trzeba było dostarczyć je do usługodawcy, a następnie on jako wierzyciel zgłaszał się do naszego banku w celu włączenia usługi. Od tego momentu usługodawca miał niemal pewność, że nasza płatność za wykonane przez niego usługi przyjdzie na czas, o ile oczywiście posiadamy wystarczającą ilość środków na koncie.

Gdzie należy jednak dostarczyć rezygnację z usługi?

W tym wypadku są 2 możliwości. Można zarówno zostawić rezygnację w oddziale banku, jak i u wierzyciela dotychczasowych płatności. Aby rezygnacja z polecenia zapłaty była skuteczne natychmiast najlepiej dostarczyć ja osobiście do najbliższego oddziału banku. W przeciwnym wypadku, jeśli prześlemy ją do firmy wobec której płacimy rachunki, może okazać się, że przez opieszałość jej pracowników, nasza najbliższa płatność zostanie zrealizowana również za pomocą polecenia zapłaty.

Warto pamiętać, że sama rezygnacja z usługi blokuje możliwość pobierania z naszego konta środków bezpośrednio przez wierzyciela. Sama rezygnacja nie spowoduje na przykład zwrotu już pobranej z konta płatności, z którą możemy na przykład się nie zgodzić.

Korzystacie z opcji polecenia zapłaty? Mieliście kiedyś jakiś problem? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =