Jaki jest czas realizacji przelewu natychmiastowego?

Konta bankowe    
ocena

Reklamowany przez banki jako przelew, który dociera do odbiorcy w ciągu 15 do 60 minut bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia, nie zawsze dociera w tak szybkim tempie. Czym jest to spowodowane? Sytuacja taka występuje i będzie występować, ponieważ podczas przekazywania przelewu pomiędzy bankami towarzyszy w tym procesie firma pośrednicząca, która odpowiada za szybkość dokonywania tego typu operacji międzybankowych.

Tak naprawdę szybkość przelewu natychmiastowego zależy od prędkości księgowania przelewów wewnętrznych przez poszczególne banki. Nie każdy bank księguje przelewy wewnętrzne, wykonane pomiędzy rachunkami w jego obrębie, w trybie online, a więc w tej samej chwili, w której klient dokonał zlecenia.

Część banków realizuje przelewy wewnętrzne w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu minut. O tyle wówczas wydłuża się czas oczekiwania na przelew natychmiastowy. Banki w materiałach reklamowych promują tę usługę jako płatność międzybankową do godziny czasu.

W rzeczywistości, jeśli realizujemy płatność pomiędzy dwoma rachunkami w bankach, w których przelewy wewnętrzne realizowane są z opóźnieniem, wówczas czas oczekiwania na taki przelew może dodatkowo się wydłużać.

Kolejnym utrudnieniem jest fakt, że przelewy wewnątrz niektórych banków nie są w ogóle realizowane zarówno w godzinach nocnych, jak i w trakcie weekendu. Jeżeli dany bank nie realizuje płatności wewnętrznych, przelew natychmiastowy również nie zostanie zrealizowany w tym czasie. Dlatego przed zleceniem takiego przelewu warto zapoznać się z informacjami, przekazywanymi przez banki, dotyczącymi godzin realizacji przelewów wewnętrznych.

Pocieszeniem dla wielu klientów będzie jednak fakt, że większość banków realizuje takie płatności zarówno w nocy, jak i w weekend. Pamiętajmy jednak, że aby transakcja przebiegła kilka chwil oba banki muszą obsługiwać płatności w ich obrębie w danej chwili.

Zdarzyło Wam się wykonywać przelew natychmiastowy? Wiecie, ile trwało jego wykonanie? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =