Przy przelewach na konto zagraniczne należy się liczyć z nawet kilkudniowym czasem przesyłania środków z jednego konta na drugie. Czas ten jest zależny od kraju do którego wysyła się przelew. Przy przelewach SEPA, pozwalających na dokonywanie przelewów pomiędzy krajami Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii czas ten nie powinien przekroczyć jednego dnia. Podczas gdy klasyczne przelewy zagraniczne mogą trwać nawet 6 dni. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na czas realizacji przelewu jest godzina wystawienia dyspozycji omawianej operacji.

Większość banków ostatnie przelewy rozlicza około godziny 16.00 – 17.00. Jednak w przypadku przelewów zagranicznych często dyspozycje są wysyłane tylko w godzinach przedpołudniowych. Dlatego ważnym jest zorientowanie się, jakie są zasady działania banku w tym zakresie, tak by zlecenie wysłać o odpowiedniej porze. Spóźnienie się nawet o kilka minut spowoduje wydłużenie przesyłu pieniędzy o jeden dzień (wynika to z tego, że banki rozliczają przelewy zagraniczne zazwyczaj raz w ciągu doby, a przelewy krajowe trzy razy).

Nie należy również zlecać przelewu w dni wolne od pracy, gdyż i tak bank wyśle dyspozycję w pierwszym dniu roboczym wydłużyć czas przelewu może również przewalutowanie, czyli zamiana złotówek na inną walutę w której prowadzone jest konto odbiorcy. Warto więc w przypadku częstych przelewów, założyć konto walutowe i wysyłać pieniądze od razu w odpowiedniej walucie. Opóźnienia w dotarciu przelewu mogą być także spowodowane koniecznością zaangażowania w tę operację banku pośrednika.

Taka sytuacja występuje wtedy, gdy bank do którego wysyłany jest przelew nie jest partnerem banku z którego on wychodzi. Nie ma wtedy komunikacji pomiędzy tymi podmiotami, więc nie są w stanie wymienić informacji koniecznych do rozliczenia przelewu. Niezbędne wtedy jest znalezienie banku, który jest partnerem obu placówek i podejmie się przesłania koniecznych funduszy. Czasem zidentyfikowanie takiego pośrednika jest na tyle trudne, że bank przesyłający musi się posiłkować angażowaniem kilku pośredników.

Oczywiście każdy dodatkowy podmiot uczestniczący w przelewie wydłuża jego czas. By zabezpieczyć się przed taką sytuacją, lepiej zapytać w banku przed złożeniem dyspozycji, czy współpracuje on z bankiem odbiorcy. Dla klientów chcących mieć gwarancje szybkiego dotarcia środków na konto banki przygotowały specjalne oferty, umożliwiające przyspieszenie terminu odbioru przelewu w banku zagranicznym. Przykładowo Bank Zachodni WBK wprowadził ofertę Target, pozwalającą na przesłanie pieniędzy w walucie euro do banku uczestniczącego w systemie Target2 w ciągu kilkudziesięciu minut.

Banki zaczynają dostrzegać jak ważną kwestią jest terminowość i szybkość przelewów zagranicznych dla klientów, którzy w okresie ostatnich kilku lat coraz więcej podróżują, a często nawet zamieszkują poza granicami kraju. Pamiętać także należy o podaniu wszystkich niezbędnych do przelewu danych jak SWIFT, IBAN, nazwę banku odbiorcy i kwotę przelewu w odpowiedniej walucie. Dokładność przy wypełnianiu dyspozycji przelewu pozwoli na zaoszczędzenie czasu koniecznego do wprowadzania ewentualnych modyfikacji źle wypełnionego formularza.

Jak wygląda to w Waszym banku? Dajcie znać.

2 KOMENTARZE

  1. Mieszkam w UK czasami przelewam kasę rodzinie w Polsce. Nie korzystam przy tej operacji z usług banków (za drogo). Jest coś takiego jak przelew w 10 minut – przelewam za pośrednictwem Sami Swoi – i rzeczywiście przelew na koncie w Polsce jest juz po paru minutach.

  2. Mieszkam w Polsce i osoba zrobiła mi przelew przez CitiBank w UK, czekam już tydzień, zero reakcji ze strony Banku na pytania, wyjaśnienia co i jak, gdzie kiedy:-(((

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here