Konta bankowe Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

-

Przy przelewach na konto zagraniczne należy się liczyć z nawet kilkudniowym czasem przesyłania środków z jednego konta na drugie. Czas ten jest zależny od kraju do którego wysyła się przelew. Przy przelewach SEPA, pozwalających na dokonywanie przelewów pomiędzy krajami Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii czas ten nie powinien przekroczyć jednego dnia. Podczas gdy klasyczne przelewy zagraniczne mogą trwać nawet 6 dni. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na czas realizacji przelewu jest godzina wystawienia dyspozycji omawianej operacji.

Większość banków ostatnie przelewy rozlicza około godziny 16.00 – 17.00. Jednak w przypadku przelewów zagranicznych często dyspozycje są wysyłane tylko w godzinach przedpołudniowych. Dlatego ważnym jest zorientowanie się, jakie są zasady działania banku w tym zakresie, tak by zlecenie wysłać o odpowiedniej porze. Spóźnienie się nawet o kilka minut spowoduje wydłużenie przesyłu pieniędzy o jeden dzień (wynika to z tego, że banki rozliczają przelewy zagraniczne zazwyczaj raz w ciągu doby, a przelewy krajowe trzy razy).

Nie należy również zlecać przelewu w dni wolne od pracy, gdyż i tak bank wyśle dyspozycję w pierwszym dniu roboczym wydłużyć czas przelewu może również przewalutowanie, czyli zamiana złotówek na inną walutę w której prowadzone jest konto odbiorcy. Warto więc w przypadku częstych przelewów, założyć konto walutowe i wysyłać pieniądze od razu w odpowiedniej walucie. Opóźnienia w dotarciu przelewu mogą być także spowodowane koniecznością zaangażowania w tę operację banku pośrednika.

Taka sytuacja występuje wtedy, gdy bank do którego wysyłany jest przelew nie jest partnerem banku z którego on wychodzi. Nie ma wtedy komunikacji pomiędzy tymi podmiotami, więc nie są w stanie wymienić informacji koniecznych do rozliczenia przelewu. Niezbędne wtedy jest znalezienie banku, który jest partnerem obu placówek i podejmie się przesłania koniecznych funduszy. Czasem zidentyfikowanie takiego pośrednika jest na tyle trudne, że bank przesyłający musi się posiłkować angażowaniem kilku pośredników.

Oczywiście każdy dodatkowy podmiot uczestniczący w przelewie wydłuża jego czas. By zabezpieczyć się przed taką sytuacją, lepiej zapytać w banku przed złożeniem dyspozycji, czy współpracuje on z bankiem odbiorcy. Dla klientów chcących mieć gwarancje szybkiego dotarcia środków na konto banki przygotowały specjalne oferty, umożliwiające przyspieszenie terminu odbioru przelewu w banku zagranicznym. Przykładowo Bank Zachodni WBK wprowadził ofertę Target, pozwalającą na przesłanie pieniędzy w walucie euro do banku uczestniczącego w systemie Target2 w ciągu kilkudziesięciu minut.

Banki zaczynają dostrzegać jak ważną kwestią jest terminowość i szybkość przelewów zagranicznych dla klientów, którzy w okresie ostatnich kilku lat coraz więcej podróżują, a często nawet zamieszkują poza granicami kraju. Pamiętać także należy o podaniu wszystkich niezbędnych do przelewu danych jak SWIFT, IBAN, nazwę banku odbiorcy i kwotę przelewu w odpowiedniej walucie. Dokładność przy wypełnianiu dyspozycji przelewu pozwoli na zaoszczędzenie czasu koniecznego do wprowadzania ewentualnych modyfikacji źle wypełnionego formularza.

Jak wygląda to w Waszym banku? Dajcie znać.

2 KOMENTARZE

  1. Mieszkam w UK czasami przelewam kasę rodzinie w Polsce. Nie korzystam przy tej operacji z usług banków (za drogo). Jest coś takiego jak przelew w 10 minut – przelewam za pośrednictwem Sami Swoi – i rzeczywiście przelew na koncie w Polsce jest juz po paru minutach.

  2. Mieszkam w Polsce i osoba zrobiła mi przelew przez CitiBank w UK, czekam już tydzień, zero reakcji ze strony Banku na pytania, wyjaśnienia co i jak, gdzie kiedy:-(((

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kryteria kluczowych czynników sukcesu

Zarówno teoretycy, jak i praktycy zarządzania od dawna poszukiwali uniwersalnej „recepty na sukces” przedsiębiorstwa. Uniwersalność czynników sukcesu, jak pokazały badania, nie może być zapewniona, gdyż są one uzależnione od wielu charakterystyk, w tym specyfiki przedsiębiorstwa i cech otoczenia, w którym działa organizacja.

Domowe sposoby na ból zęba

Leczenie zębów to zadanie stomatologa. Nie zawsze jednak wizyta u specjalisty jest możliwa „od ręki”. Czasami trzeba poczekać nawet kilka dni na profesjonalne leczenie. Jak sobie poradzić przez ten czas z nieznośnym bólem zęba?

Zobacz też

Jak malować aerografem?

Aerograf służy do malowania metodą rozpylania farby przez strumień sprężonego powietrza. Jest to miniaturowy pistolet wyglądem nieco przypominający pióro, który za pomocą elastycznej rurki połączony jest z kompresorem. Kompresor pod odpowiednim ciśnieniem tłoczy powietrze, które rozpryskuje farbę na malowane powierzchnie. Ślad farby naniesionej przy pomocy aerografu posiada rozmyte brzegi i zapewnia dobre krycie. Dzięki temu, że aerografem można malować zarówno powierzchnie płaskie, jak i te o skomplikowanych kształtach, aerograf wykorzystywany jest m.in. przy pracach retuszerskich, modelarskich oraz jako technika artystyczna.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: