Kody sms czy hasła jednorazowe w bankowości internetowej?

Konta bankowe    
ocena

Decydując się na dostęp do bankowości internetowej, warto sprawdzić, jaki sposób autoryzacji naszych transakcji oferuje bank, z którego usług korzystamy lub chcemy skorzystać. Coraz więcej banków udostępnia swoim klientom możliwość otrzymywania kodów autoryzacyjnych za pomocą wysyłanych komunikatów na nasz telefon komórkowy.

Coraz częściej słyszy się jednak, że należący do najbardziej bezpiecznych sposób autoryzacji nie jest aż tak bezpieczny, jeśli używamy go w nowoczesnych smartfonach z dostępem do internetu. Za pomocą złośliwego oprogramowania hakerzy mogą dokonać przekazu otrzymanych wiadomości tekstowych na inny numer telefonu. Możemy czuć się bezpieczniejsi korzystając ze starszych modeli telefonów bez dostępu do sieci. Pomijając możliwość ewentualnego przejęcia SMSów, a więc ataku hakerów, którym będziemy potencjalnie narażeni podczas korzystania z bankowości elektronicznej, kody autoryzacyjne przesyłane w ten sposób należą do najwygodniejszej formy autoryzacji. Telefon komórkowy mamy pod ręką praktycznie zawsze, więc tym łatwiej będzie nam dokonać przelew czy innej czynności na naszym koncie przez internet.

Jednorazowe hasła wysyłane za pomocą SMSów są więc przede wszystkim wygodne. Nie każdy woli jednak w ten sposób autoryzować swoje transakcje w sieci. Innym sposobem autoryzacji są hasła jednorazowe drukowane przez bank na kartce i wysyłane tradycyjną pocztą. Lista haseł jednorazowych może jednak szybko się skończyć i zaistnieje potrzeba zamówienia kolejnych. 

Opóźnienia w dostarczeniu przesyłki przez pocztę może być uciążliwe, gdy skończą nam się hasła jednorazowe, a kolejne oczekiwać będą na dostarczenie na poczcie. Oprócz haseł drukowanych w postaci ich listy wyróżnić można również karty TAN oraz karty zdrapki. W przypadku zdrapek podczas autoryzacji jesteśmy proszeni o podanie konkretnego kodu ze zdrapki. Te formy autoryzacji płatności są równie bezpieczne co kody SMSowe, jednak mniej wygodne.

Musimy je posiadać przy sobie. Rozwiązaniem jest noszenie ich zawsze w portfelu, jednak w takim wypadku trzeba uważać, aby w przypadku kradzieży naszego portfela nie zginęły również nasze kody autoryzacyjne. Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa naszych środków na koncie będzie nie zapisywanie nigdzie loginów i haseł do kont bankowych. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo, a osoby posiadające dostęp do naszych haseł jednorazowych nie będą miały możliwości z nich skorzystania.

Korzystacie z opcji kodów SMS czy haseł jednorazowych? Jesteście zadowoleni z wybranej formy autoryzacji transakcji? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =