Lokata czy konto oszczędnościowe - co lepsze?

Konta bankowe    
ocena

Co wybrać: konto oszczędnościowe czy lokatę? To pytanie stawia sobie wielu z nas. Czym różnią się od siebie te dwa produkty bankowe oraz który jest korzystniejszy dla konkretnych osób, przeczytacie poniżej.

Lokata czy konto oszczędnościowe - co lepsze?

photoxpress.com

Różnica w oprocentowaniu

Pierwszą różnicą w ofercie kont oszczędnościowych i lokat jest ich różne oprocentowanie. Z reguły konta oszczędnościowe są niżej oprocentowane od tradycyjnych lokat. Wynika to z faktu, że w przypadku kont oszczędnościowych możemy w każdej chwili pobrać gotówkę z rachunku nie tracąc odsetek.

Możliwość wypłaty bez utraty odsetek

W przypadku lokaty otrzymujemy odpowiednie oprocentowanie zdeponowanej kwoty pod warunkiem, że minie zadeklarowany okres umowny lokaty. W przypadku, gdy potrzebujemy wybrać zdeponowaną kwotę, bank anuluje nam z reguły naliczone dotychczas odsetki. Dodatkowo, nieliczne banki wprowadzają opłatę karną za zerwanie lokaty w ciągu pierwszych dni jej trwania.

W przypadku kont oszczędnościowych otrzymujemy oprocentowanie za każdy dzień, kiedy pieniądze przebywają na naszym rachunku. W zależności od proponowanej przez bank oferty odsetki możemy otrzymywać w ramach kapitalizacji codziennej (a więc dopisywane są one codziennie do rachunku), miesięcznej lub nawet kwartalnej. Im częściej bank stosuje kapitalizację, tym więcej możemy na danym koncie zarobić. W przypadku całkowitej lub częściowej wypłaty środków zgromadzonych na rachunku przysługują nam odsetki od środków, które na rachunku trzymaliśmy przez określony czas.

Możliwość dopłaty do konta oszczędnościowego

W ramach konta oszczędnościowego banki proponują nam możliwość dopłacenia wolnych środków pieniężnych, kiedy tylko mamy na to ochotę. Dodatkowo, możemy z takiego konta również wypłacać mniejsze kwoty. W przypadku lokaty nie mamy możliwości wypłacania części lokaty.

Przy wielu plusach kont oszczędnościowych należy również zaznaczyć, że mają kilka minusów. Zazwyczaj są mniej oprocentowane od lokat terminowych oraz coraz częściej w polskich bankach funkcjonuje tylko jedna darmowa w skali miesiąca wypłata z konta oszczędnościowego. Każda kolejna wypłata przewyższa z reguły wartość zgromadzonych odsetek.

Co zatem wybrać?

Dobrą praktyką jest rozdzielane swoich domowych nadwyżek na co najmniej dwie części. Pierwsza z nich – mniejsza suma – trafia na konto oszczędnościowe i stanowi środki na przyszłą konsumpcję, a więc środki, które w ciągu najbliższych 60 dni zamierzamy wydać. Druga – większa kwota – trafiać powinna na terminowe lokaty. Termin ich zapadalności warto wybrać według osobistych preferencji. Konieczności dotrzymania terminu lokaty w celu wypłaty przez bank odsetek, sprawia, że trudniej jest nam sięgnąć po własne oszczędności, dzięki czemu istnieje większa szansa odłożenia pewnych środków.

Dodatkowo, gdy na koncie oszczędnościowym uzbiera się większa kwota, niż ta którą potrzebujemy, warto jej część znów przekazać na założenie kolejnych lokat.

A Wy co preferujecie? Lokatę czy konto oszczędnościowe? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =