Minimalny wkład

Warto pamiętać, że kiedy zakładamy konto walutowe, bank może zarządać od nas wpłacenia na rachunek ustalonej kwoty minimalnej. Przykładowo, PKO BP, przy otwieraniu konta wymaga wpłaty 100 dolarów amerykańskich, 150 funtów brytyjskich, 100 euro lub 150 franków szwajcarskich. Nie są duże kwoty, jednak warto o tym pomyśleć, zanim podpiszemy umowę i zobowiążemy się do wpłaty.

Dwa konta a nie jedno

Należy również zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj bank, oferując nam założenie konta walutowego, będzie od nas wymagał założenia drugiego konta – złotówkowego. Dlatego należy przemyśleć dokładnie to, gdzie najbardziej nam się to opłaci. Może się bowiem okazać, że najłatwiej i najkorzystniej będzie założyć konto walutowe w banku, w którym posiadamy już rachunek. Stały klient może liczyć na promocje i ciekawszą ofertę.

Oprocentowanie konta

Zakładając konto walutowe nie warto wierzyć, że jest ono dobrą inweastycją oszczędnościową. Oporcientowanie takiego konta jest niskie – od 0,00%do około 0,5%. Przy zmiennej stopie procentowej i rocznej kapitalizacji, nie możemy liczyć na zysk. Dlatego, jeśli głównym celem założenia konta jest oszczędzanie, warto pomysleć raczej o lokacie, dzięki której możemy uzyskać faktyczny zysk.
Prowizje

Przed założeniem konta należy dokładnie przeanalizować taryfikator usług, zadać sobie podstawowe pytania:

– Ile kosztuje otworzenie rachunku?

– Jaka jest miesięczy koszt prowadzenia konta?

– Ile kosztują przelewy internetowe? (jeśli chcemy z nich korzystać)

– Ile kosztuje wypłata środków?

– Czy otrzymamy kartę płatniczą do rachunku?

Należy zwrócić szczególną uwagę na koszt przelewów, które mogą się wahać od 1 zł do 20 zł za jeden przelew.

Najważniejszą kwestią i pytaniem, któe należy sobie zadać, przy planowaniu założernia kota walutowego jest jego cel. Inne potrzeby będą miały osoby, które pracują za granicą i będą otrzymywały na to konto wypłaty (kwestia przelewów, koszt wypłat), inne z kolei wymagania mają ci, któzy zakładają konto gotówkowe po wzięciu kredytu hipotecznego w obcej walucie. Jeszcze inne potrzeby mają ci, którzy posiadają waluty i chcieliby je odłożyć, licząc na oprocentowanie i zysk.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here