Na jakim koncie trzymać waluty?

Konta bankowe    
ocena

Waluta zawsze była uznawana za dobrą lokatę kapitału. Obecnie, przy silnej pozycji złotówki oprocentowanie kont walutowych jest bardzo niewielkie. Wydaje się więc, że najlepiej przewalutować całą walutę i wpłacić na wysoko oprocentowane konto złotówkowe. Jednak są sytuacje które szczególnie wymagają posiadania konta walutowego.

Na jakim koncie trzymać waluty?

photoxpress.com

Taki rachunek bardzo się przydaje podczas transakcji w walucie obcej, chociażby spłacania rat kredytowych czy płatności za transakcje międzynarodowe. Operacje dokonywane bezpośrednio z konta walutowego są zazwyczaj dużo tańsze niż te same kwoty płacone z konta złotówkowego z opcją przewalutowania. Rachunek walutowy ma również duże uzasadnienie w przypadku częstych wyjazdów zagranicznych. Transakcje dokonywane na przykład kartą unikają strat związanych z przeliczaniem kwoty operacji na walutę rachunku.

Koszty prowadzenia rachunków walutowych są zależne od rodzaju konta. Podstawowe rodzaje to konto osobiste (oszczędnościowo-rozliczeniowe) i typowo oszczędnościowe. Różnią się one przede wszystkim funkcjonalnością - dostępnością przelewów czy kanałów. Wybór powinien zależeć  od rodzaju operacji jakim ma służyć rachunek.

Konta walutowe osobiste są bardzo nisko oprocentowane, zwykle około 0,10 %, ale opłata za ich prowadzenie i użytkowanie też nie jest zbyt wysoka, oscyluje koło 5 zł miesięcznie. Korzystniej prezentują się konta walutowe oszczędnościowe. Tu można liczyć na oprocentowanie roczne nawet 1,6 % - rachunek Emax w mbanku dla EUR. Zazwyczaj banki nie wymagają  przy koncie oszczędnościowym założenia rachunku osobistego i konto to może funkcjonować niezależnie. Może jednak wiązać się z dużymi kosztami obsługi.

Tak jest na przykład w banku PKO BP SA. Mimo oprocentowania 1,05 % i braku opłaty za prowadzenie rachunku, klient za przelewy z tego konta może zapłacić 7,99 zł (przelew internetowy), a nawet 9,99 zł (za przelew telefoniczny bądź w placówce banku). Na szczęście koszty te dotyczą drugiego i następnych przelewów w miesiącu, bank gwarantuje jeden bezpłatny przelew z konta w miesiącu.

Z jakiego konta walutowego korzystacie? Jesteście z niego zadowoleni?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =