Konta bankowe Na jakim koncie trzymać waluty?

Na jakim koncie trzymać waluty?

-

Taki rachunek bardzo się przydaje podczas transakcji w walucie obcej, chociażby spłacania rat kredytowych czy płatności za transakcje międzynarodowe. Operacje dokonywane bezpośrednio z konta walutowego są zazwyczaj dużo tańsze niż te same kwoty płacone z konta złotówkowego z opcją przewalutowania. Rachunek walutowy ma również duże uzasadnienie w przypadku częstych wyjazdów zagranicznych. Transakcje dokonywane na przykład kartą unikają strat związanych z przeliczaniem kwoty operacji na walutę rachunku.

Koszty prowadzenia rachunków walutowych są zależne od rodzaju konta. Podstawowe rodzaje to konto osobiste (oszczędnościowo-rozliczeniowe) i typowo oszczędnościowe. Różnią się one przede wszystkim funkcjonalnością – dostępnością przelewów czy kanałów. Wybór powinien zależeć od rodzaju operacji jakim ma służyć rachunek.

Konta walutowe osobiste są bardzo nisko oprocentowane, zwykle około 0,10 %, ale opłata za ich prowadzenie i użytkowanie też nie jest zbyt wysoka, oscyluje koło 5 zł miesięcznie. Korzystniej prezentują się konta walutowe oszczędnościowe. Tu można liczyć na oprocentowanie roczne nawet 1,6 % – rachunek Emax w mbanku dla EUR. Zazwyczaj banki nie wymagają przy koncie oszczędnościowym założenia rachunku osobistego i konto to może funkcjonować niezależnie. Może jednak wiązać się z dużymi kosztami obsługi.

Tak jest na przykład w banku PKO BP SA. Mimo oprocentowania 1,05 % i braku opłaty za prowadzenie rachunku, klient za przelewy z tego konta może zapłacić 7,99 zł (przelew internetowy), a nawet 9,99 zł (za przelew telefoniczny bądź w placówce banku). Na szczęście koszty te dotyczą drugiego i następnych przelewów w miesiącu, bank gwarantuje jeden bezpłatny przelew z konta w miesiącu.

Z jakiego konta walutowego korzystacie? Jesteście z niego zadowoleni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dungeon Hunter Alliance – poradnik – zdobywanie pieniędzy

Chcesz się szybko wzbogacić grając w Dungeon Hunter Alliance? Poniżej prezentujemy Ci najszybszy sposób, by zdobyć kasę.

Skalniak w ogrodzie – jak go zrobić?

Skalniak może być jednym z ciekawszych elementów twojego ogrodu lub działki. Istnieje bardzo dużo rożnych pomysłów na jego wykonanie. Należy jednak pamiętać, że taka ozdoba wymaga uwzględnienia uprawy roślin, które znajdą się na skalniaku.

Zobacz też

Jak zrobić ocieplacz na kubek na drutach?

Zdarzyło Ci się kiedyś oparzyć sobie palce kawą w kartonowym czy plastikowym kubeczku z baru czy automatu? Lubisz, kiedy herbata w fajansowym kubku długo trzyma wysoką temperaturę? W takim razie ten otulacz jest dla Ciebie.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: