Jak zrobić mydło z oleju rzepakowego?

Kosmetyki    
ocena
Mydło rzepakowe stanowi ciekawą modyfikację zwykłego mydła, które możemy przygotować w domu (porównaj też: mydło sojowe, mydło słonecznikowe). Zawiera ono olej rzepakowy, olej rycynowy, wodę destylowaną oraz sodę kaustyczną. Olej rzepakowy jest bogaty w witaminy – zawiera prowitaminę A, witaminy K i E. Doskonale nadaje się więc pielęgnacji skóry suchej, pękającej.

Jak zrobić mydło z oleju rzepakowego?

sxc.hu

Aby sporządzić mydło rzepakowe, do zlewki wlejmy najpierw odpowiednią ilość wody destylowanej, w której będziemy rozpuszczać NaOH. Substancja ta rozpuści się na zimno, ale ze względu na to, że jest to proces egzotermiczny, otrzymamy roztwór o temperaturze około 70 stopni Celsjusza.

W tym samym czasie w drugiej zlewce umieśćmy wszystkie składniki tłuste – oleje. Zlewkę tę wsadźmy do garnka z gorącą wodą. W ten sposób stopimy tłuszcze i podwyższymy ich temperaturę. Tak powstają przygotowane odpowiednio faza wodna i olejowa. Sprawdźmy teraz temperatury obu faz, przy użyciu termometrów kuchennych. Obie powinny mieć około 45 stopni. Jeśli byłoby inaczej, poszczególne fazy należy odpowiednio ogrzać lub ochłodzić do pożądanej temperatury. Gdy tak już się stanie, fazę olejową wlewamy do fazy wodnej. Całość mieszamy przy pomocy blendera. Kiedy mieszanina będzie miała konsystencję budyniu, możemy dodać substancje, które nadadzą zapach naszemu produktowi, np. olejki eteryczne.

Całość przelewamy do form, pokrytych wcześniej papierem do pieczenia. Formy przykrywamy i pozostawiamy do zastygnięcie przy grzejniku. Jest to kwestia jednej, góra dwóch dób. Po tym czasie wyciągamy mydła, układamy na drewnianej tacy i pozostawiamy na 3-5 tygodni, w czasie których trwa proces leżakowania. Im proces ten jest dłuższy, tym lepsze właściwości mają otrzymane mydła.

Będzie potrzebne:
- olej rzepakowy
- olej rycynowy

- woda destylowana
- soda kaustyczna

Co powiecie o takim mydełku? Lubicie naturalne kosmetyki? Macie swoich ulubieńców? Podzielcie się opiniami!

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

"Gdy tak już się stanie, fazę olejową wlewamy do fazy wodnej." No i piękną niespodziankę! ZAWSZE wlewamy ług do oleju, a nie odwrotnie! Bo będzie pryskać, wykipi itd

~ madd / 2016-09-09 21:32:13
oceń komentarz: (3) (0)

Nie no świetne proporcje ......robimy lug mieszamy z olejem i juz......mamy mydlo....cudownie prawda??????

~ Hoobyy / 2017-02-22 00:42:46
oceń komentarz: (0) (0)

Co za imbecyl pisał ten ekhm artykuł? Ja wiem, cała Polska robi mydło, ale bez jaj. Procesy zachodzące przy produkcji mydła to nie zabawa.

~ Lamai / 2017-06-23 17:55:21
oceń komentarz: (0) (0)