Jakie składniki w kosmetykach szkodzą?

Kosmetyki    
ocena

Badania pokazują, że coraz więcej jest niebezpiecznych substancji w kosmetykach. Niestety, Polacy nie czytają etykiet produktów przeznaczonych do pielęgnacji. Stąd może się nawet okazać, że szampon, którym myje się głowę dziecka, ma działanie kancerogenne.

Jakie składniki w kosmetykach szkodzą?

photoxpress.com

Badania nad toksycznymi kosmetykami spowodowane zostały tym, że zauważono szybsze dojrzewanie dziewczynek stosujących kosmetyki. Wkrótce organizacja Campaign fof Safe Cosmetics (Kampania dla bezpiecznych kosmetyków) opublikowała dość długą listę produktów szkodliwych, które występują w kosmetykach znanych marek. Szczególnie trujące są parabeny, powszechnie stosowane jako środki konserwujące. Trzeba też uważać na składniki z końcówką -eth.

Zauważono, że szkodliwe są szminki. Przebadano 33 z nich i w ponad połowie wykryto ołów. Składnik ten jest często wraz ze szminką zjadany oraz przenika do organizmu przez skórę, gdzie kumuluje się. Co więcej, należy uważać szczególnie na kosmetyki zapachowe (w których producenci nie podają składu chroniąc się tajemnicą handlową), lakiery do włosów i paznokci, które zawierają wiele szkodliwych substancji.

szkodliwe składniki kosmetykówphotoxpress.com


Działanie rakotwórcze mogą wywołać boric acid i sodium bogate zawarte w kremach. Co więcej, szampony dla dzieci zawierające kancerogenny dioksan czy chusteczki nasączone zawierają toksyny, takie jak 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol). Są one często przyczyną podrażnienia skóry, niekorzystnie wpływają też na kobiety ciężarne i płód. Dzieciom poniżej dwóch lat nie powinno się dawać pasty z fluorem.

UWAGA!

Jak widać, skład kosmetyków może być niebezpieczny dla zdrowia. Stąd należy uważać nit tylko na to, co jemy, ale również sprawdzać, jakie kosmetyki kupujemy. Zawsze w sklepie należy przeczytać etykietę produktu, zawierającą informację o nim. Można też zaopatrywać się sklepach z kosmetykami ekologicznymi.

Chusteczki czyszczące dla dorosłych w swoich składzie mają między innymi Methylparaben  C8H8O3, który ma podobne działanie, jak te dla dzieci. W innych produktach można również spotkać się z takimi toksycznymi substancjami jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS), który niszczy skórę, Triclosan i Triclocarban powoduje kłopoty z tarczycą, TEA TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate wywołuje alergię.


składniki kosmetyków toksycznephotoxpress.com

Przesuszenie skóry i trądzik może być przyczyną składnika – Imidazolidinyl urea. Natomiast Polyethylene Glycol (PEG) zatyka pory, wywołuje świąd i pokrzywkę. Inną niebezpieczną substancją jest także DMDM Hydantoin – powoduje raka, zaburza gospodarkę hormonalną i wywołuje nadmierne owłosienie.

Czym się kierujecie przy wyborze kosmetyków? Gdzie szukacie informacji?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =