Kosmetyki naturalne - czy warto? Zalety i wady

Kosmetyki    
ocena
Kosmetyki naturalne to grupa kosmetyków o działaniu potencjalnie korzystniejszym od produktów sklepowych. Również bardzo łatwo przygotować je samodzielnie w domu. Jednak - jak wszystkie produkty tego typu - mają wady i zalety.

Kosmetyki naturalne - czy warto? Zalety i wady

sxc.hu

Niewątpliwą zaletą kosmetyków naturalnych jest to, że w skład tych produktów wchodzą tylko naturalne składniki. Są one z pewnością bezpiecznie. Warto pamiętać o tym, że mimo iż kosmetyki stosujemy zewnętrznie – m.in. w postaci balsamów, odżywek do włosów – to większość z substancji w nich zawartych wchłaniana jest do organizmu przez naszą skórę. Z tego powodu warto zainteresować się tym, co dokładnie wchodzi w skład kosmetyków, które stosujemy.

Nasuwa się tu kolejna zaleta kosmetyków naturalnych, które przygotowujemy w domu. Gdy przyrządzamy je samodzielnie, mamy stuprocentową pewność, że składniki, których użyliśmy, są naturalne i świeże. Dodatkowo, przygotowując te specyfiki samemu, na własne potrzeby nie dodajemy żadnych konserwantów – środków chemicznych – które miałyby przedłużyć trwałość kosmetyków. Kosmetyki naturalne dostępne w sklepach zawierają substancje chemiczne, które wydłużają termin ich ważności. Dla porównania –  produkty nie zawierające konserwantów w przeważającej części przeznaczone są do zużycia do dwóch tygodni.

Kolejną zaletą tych kosmetyków jest możliwość wyeliminowania substancji, które wywołują alergie. Są osoby, które nie mogą stosować wielu kosmetyków ze względu na to, że substancje w nich obecne powodują u nich podrażnienia i uczulenia. W kosmetykach naturalnych ilość tych substancji jest ograniczona do minimum. Nie trzeba dodawać, że wykonując samemu takie kosmetyki, możemy całkowicie wyeliminować substancje, na które reagujemy alergicznie.

Wad kosmetyków naturalnych jest stosunkowo niewiele. Na pewno jest to ich cena. Koszty zmniejszyć można jednak przygotowując te kosmetyki samodzielnie ze składników zakupionych w specjalnych sklepach internetowych, oferujących półproduktu do wyrobu kosmetyków.

Poza tym wiele substancji, które wykazują działanie alergenne, ma pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Z pewnością zaś w porównaniu z innymi kosmetykami, kosmetyki antyalergiczne mają mniejszą paletę kolorów.

Dobór odpowiedniego rodzaju kosmetyku jest oczywiście kwestią indywidualną. Warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy kosmetyków naturalnych i tych kupowanych w drogerii. W zależności od tego, na czym nam najbardziej zależy, wybierzemy odpowiedni dla siebie produkt.

A jaka jest Wasza opinia na temat kosmetyków naturalnych? Podzielcie się nią z nami!

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =