Mydło glicerynowe - jak zrobić? Przepis

Kosmetyki    
ocena
Mydło glicerynowe to rodzaj mydła transparentnego. Jego wykonanie może okazać się dość trudne dla tych, którzy na co dzień nie zajmują się produkcją mydeł. Takim osobom polecane jest wykonanie mydła glicerynowego nie wprost, ale metodą pośrednią. Najpierw należy wykonać więc zwykłe mydło, a dopiero później zrobić z niego mydło glicerynowe.

Mydło glicerynowe - jak zrobić? Przepis

sxc.hu

Do wyrobu mydeł glicerynowych wykorzystywane są następujące oleje: rycynowy, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, awokado, rzepakowy, kokosowy, olej palmowy z miąższu, palmowy z nasion oraz oliwa z oliwek. Dobierając składniki takiego mydła, należy pamiętać o tym, aby nadmiar oleju był tylko minimalny w stosunku do wodorotlenku sodu. Poza wymienionymi już składnikami, a więc olejami i wodorotlenkiem sodu, w skład mydeł wchodzi oczywiście woda destylowana oraz alkohol etylowy, cukier i gliceryna.

Początkowe etapy tworzenia mydła glicerynowego są takie same jak w wypadku tworzenia zwykłego mydła domowym sposobem, a więc: rozpuszczenie NaOH w wodzie, stopienie tłuszczów i zmieszanie obu form. Bardzo ważne szczegóły dotyczące tego, jak wykonać poszczególne etapy, znajdziecie w poradzie: przepisy">Jak zrobić mydło domowej roboty?.

Po ich wykonaniu, mieszaninę należy rozpuścić w alkoholu etylowym. Zalecane jest wykorzystanie 97%-alkoholu etylowego w ilości 35% wszystkich olejów wchodzących w skład mydła. Ilość cukru wykorzystywana do produkcji takiego mydła to 28% ilości oleju, a gliceryny – 15% ilości oleju.

Będzie potrzebne:

Chcąc wykonać np. 100 g takiego mydła:
- 24,5 g alkoholu etylowego o stężeniu 97%
- 19,6 g cukru
- 10,5 g gliceryny

Otrzymaną mieszaninę rozlewamy do form. Najlepiej, by były to cienkie formy plastikowe. Leżakowanie takich mydeł trwa około 2 tygodnie.

Co powiecie o takim mydełku? Lubicie naturalne kosmetyki? Macie swoich ulubieńców? Podzielcie się opiniami!

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Witam, czy mogłabym prosić o podanie ilości użytych olei, wodorotlenku i wody? pozdrawiam

~ mydłoróbca / 2016-03-08 15:52:58
oceń komentarz: (0) (0)