Szampon z pokrzywy domowej roboty - przepis

Kosmetyki    
ocena

Surowcem często wykorzystywanym w kosmetyce i lecznictwie jest pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), a dokładnie jej korzeń (Radix Urticae) i liście (Folium Urticae). Roślina ta należy do rodziny pokrzywowatych (Urticacae).

Szampon z pokrzywy domowej roboty - przepis

http://pixabay.com

Folium Urticae zawierają barwniki roślinne: chlorofile a, b, beta-karoten, ksantofil. Poza barwnikami w liściach pokrzywy występują witaminy: głównie witamina K oraz witaminy z grupy B, garbniki (środki ściągające), kwas krzemowy, flawonoidy. Liście pokrzywy znajdują zastosowanie jako środek o działaniu moczopędnym, hemostatycznym. Czasami używane są też jako środek odżywiający, ze względu na dużą ilość zawartych w nich witamin. Służą także do otrzymywania preparatów kosmetycznych.

Natomiast w korzeniu pokrzywy zwyczajnej znajdziemy duże ilości substancji związanych z lektynami i polisacharydami. Ta część rośliny wykorzystywana jest przede wszystkim w leczeniu chorób gruczołu krokowego. Decyduje o tym obecność właśnie lektyn i wielocukrów, które wpływają na przemiany enzymatyczne testosteronu w organizmie mężczyzny. Warto dodać, że to właśnie jedna z pochodnych testosteronu odpowiada za przerost gruczołu krokowego u mężczyzn.

Najczęściej wykorzystywanymi kosmetykami zawierającymi w sobie pokrzywę są szampony. Są on szczególnie polecane osobom, które zmagają się z problemem wypadania włosów. Normalne jest, że włosy wypadają. Według badań naukowych włos żyje od 3 do 5 lat. Każdy z nas dziennie traci około 60 włosów i to jest normalne. Jeżeli jednak dziennie wypada nam ponad 100 włosów, może być to objawem jakiegoś schorzenia. Bardzo często w tym wypadku stosowane są szampony, odżywki do włosów, zawierające w swoim składzie duże ilości pokrzywy. Możemy kupić je w niemal każdym sklepie; często kupowane są one również przez osoby, które nie mają większych problemów z włosami. Stosowane są i w celach terapeutycznych, i profilaktycznie.

Bardzo łatwo można przygotować taki szampon w domu. Przyrządzając go samodzielnie, będziesz pewna jego składu.

Będzie potrzebne:

- 500 ml wody destylowanej
- 50 g surowych liści z pokrzywy

Suszone liście zalewamy wrzącą wodą i gotujemy przez 30 minut. Po tym czasie ściągamy wywar z ognia, umieszczamy w ciemnym miejscu i pozostawiamy tak pod przykryciem na 24 godziny. Następnie odcedzamy go i przelewamy do butelki.

Wykonanie takiego szamponu jest, jak widać, bardzo proste. Warto więc zadać sobie odrobinę trudu i cieszyć się kosmetykiem własnej produkcji.

Próbowałyście kiedyś szamponu z pokrzywy? Jak się u Was sprawdził? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

A ile to na oko jest 50 gram pokrzyw, nie mam wagi w domu. Z góry dziękuje za poradę!

~ Ola / 2015-09-30 10:59:00
oceń komentarz: (0) (1)

To nie jest szampon tylko napar z pokrzywy

~ Ryta / 2017-02-22 12:23:51
oceń komentarz: (2) (0)