Czy karta kredytowa się opłaca?

Kredyty    
ocena

Karta kredytowa kiedyś była przede wszystkim rzeczą prestiżową, teraz jest praktycznie wyłącznie środkiem płatniczym.

Czy karta kredytowa się opłaca?

photoxpress.com

Formalności

Formalności związane z uzyskaniem kart są podobne do tych związanych z kredytem gotówkowym - trzeba się wykazać dochodami, okazać dokumenty tożsamości. Blankiet wydawany jest zazwyczaj na dwa lata i jest to data ważności karty. Jednakże, przyznany kredyt jest bezterminowy. Po upływie ważności blankietu bank wydaje kredytobiorcy nową kartę, często pobierając za to opłatę w wysokości do nawet 100 zł.

Zasady działania karty

Przyznany limit zostaje zapisany na rachunku w banku. Klient nie otrzymuje gotówki, a jedynie plastikową kartę. Wykorzystuje tylko tyle z limitu, ile jest mu w danej chwili potrzebne. Ma to tą przewagę nad kredytem gotówkowym, że odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty.  Minusem jest to, że naruszyć kwotę limitu można jedynie dokonując płatności posiadaną kartą. Co prawda, wiele banków wydających karty kredytowe umożliwia wypłatę środków w bankomacie, ale zawsze jest ona obarczona prowizją i to dosyć wysoką, nawet do 5% kwoty wypłaty. Dodatkowo, klient najczęściej nie korzysta wówczas z okresu bezodsetkowego, który jest największą zaletą karty kredytowej.

Okres bezodsetkowy to czas, jaki daje nam bank od momentu dokonania płatności za pomocą karty, na spłatę naszych zobowiązań i nie nalicza odsetek. Obecnie oferowane karty na rynku mają taki okres od 45 do nawet 61 dni. Polega to na tym, że jeżeli zrobimy zakupy z kartą na kwotę 1.000 zł to przed upływem umówionego terminu z bankiem możemy wpłacić z powrotem na rachunek karty tylko 1.000 zł bez żadnych odsetek. To jakby darmowy kredyt! Oczywiście bank zarabia na innych operacjach, jak przyznanie limitu (opłata typu prowizja), wydanie blankietu karty i ubezpieczenie transakcji. Jeżeli jednak klientowi nie uda się zwrócić wykorzystanej kwoty, bank nalicza od niej odsetki i to niemałe, między 19 a 22%, w zależności od rodzaju karty.

Koszty

Koszty naliczane przez bank użytkownikowi karty są uzależnione od jej rodzaju: im wyższy standard karty tym zazwyczaj niższe koszty, ale też i wyższe wymagania co do kredytobiorcy. Karty złote i srebrne mają minimalne limity, poniżej których nie są w ogóle wydawane.
Rodzaj blankietu, na jakim została wydana karta, czasem umożliwia nam również płatności w Internecie. Do takich operacji możemy wykorzystać tylko kartę wypukłą (inaczej zwaną embosowaną).
Charakteryzuje się ona – jak wskazuje nazwa – tym, że jej numer, a często też inne elementy są wykonane wypukłym drukiem. Inny rodzaj blankietu to karta płaska. Umożliwia ona płatności w sklepach i obsługę w bankomacie.

Kredyt na karcie kredytowej zazwyczaj jest zobowiązaniem indywidualnym. Można jednak poprosić w banku o wydanie dodatkowej karty do naszego rachunku. Osoba, która otrzyma taką kartę może korzystać z naszego kredytu. Blankiet wydawany jest bez konieczności obliczania zdolności kredytowej drugiej osoby, gdyż jest ona jedynie użytkownikiem karty, której dług spłaca posiadacz karty głównej. Tym sposobem można ofiarować taką kartę swojemu dziecku lub niepracującemu małżonkowi.

Spłata

Spłata zobowiązań z tytułu zadłużenia karty może odbywać się dwutorowo. Miesięcznie jesteśmy zobowiązani do regulowania tak zwanej opłaty minimalnej. Zazwyczaj jest to około kilku, kilkunastu procent kwoty już wykorzystanej z limitu. Dodatkowo, w każdej chwili trwania umowy klient może wyrównać swój limit, czyli spłacić go w całości lub jeżeli nie posiada całej kwoty wpłacić jej część dokonując wpłaty na swój rachunek karty kredytowej.

Taka operacja spowoduje, że w kolejnym dniu możemy znowu wykorzystać cały (lub częściowy) dostępny limit. To fantastyczne rozwiązanie dla osób, które mają nieregularne dochody. Mogą sobie wówczas pozwolić na krótkoterminowe kredytowanie o stosunkowo niskim koszcie dostępne właściwie w każdej chwili. Pułapką może być sytuacja, w której posiadacz wykorzysta całą dostępną kwotę. Wówczas często tak się dzieje, że spłaty miesięczne kwot minimalnych starczają jedynie na pokrycie odsetek i niezbędnych opłat. Nie zmniejsza się jednak zadłużenie czyli kapitał.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =