Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Kredyty    
ocena

Kiedy klient przestaje sobie radzić z posiadanymi kredytami, bo ma ich kilka, albo kilkanaście, bardzo często różne instytucje finansowe podsuwają mu kredyt konsolidacyjny. W swoim założeniu bardzo korzystny - zamienia wszystkie posiadane kredyty na jeden z niższą ratą. Zasada bardzo szlachetna, ale przyjrzyjmy się dokładnie sytuacjom, kiedy taka operacja jest na prawdę korzystna finansowo.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

photoxpress.com

Warunki wcześniejszych kredytów

Pierwszy, najważniejszy punkt to warunki umowy już posiadanych zobowiązań. Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego sprawdźmy jakie są warunki wcześniejszej spłaty obecnego kredytu. Jeżeli się okaże, że bank zwraca nam lub nie nalicza odsetek za niewykorzystany okres kredytowania, to tylko taka pożyczka nadaje się do konsolidacji. W przeciwnym razie spłacimy odsetki zarówno w banku, gdzie już posiadamy kredyt, a następnie w banku, który nam ją skonsoliduje, czyli po prostu podwójnie.

Oprocentowanie

Upewnijmy się również co do oprocentowania - nie warto przecież nisko oprocentowanego kredytu typu 8,9% zamieniać na przeciętnie około 17%. Taki kredyt  powinniśmy pozostawić dalszemu biegowi.

Okres kredytowania

Ważny jest również okres kredytowania. Im dłużej to - wiadomo - drożej. Ale też zazwyczaj niższa rata. Konsolidując kilka kredytów z różnymi okresami kredytowania zazwyczaj doradca dostosowuje ilość rat do najdłuższego ze spłacanych zobowiązań. Powoduje to, że część kapitału, który być może pozostając przy obecnych kredytach, spłacilibyśmy wcześniej, pozostawiamy sobie na dalszy okres czasu. Godząc się na wydłużenie okresu kredytowania miejmy świadomość, że zapłacimy zapewne nieco więcej, ale być może będzie to spokojniejsza spłata, bo raty, w sumie, będą niższe.

Konsolidacja tylko wspólnie

Pamiętajmy, że kredyty zaciągane wspólnie muszą być również wspólnie konsolidowane. Nie uda nam się zrobić mężowi (czy żonie) niespodzianki w postaci nowego kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli chcemy zamienić kredyt wspólny, musimy to zrobić razem ze współmałżonkiem (współkredytobiorcą).

I jeszcze jedna uwaga - kredyty konsolidacyjne nie są dla osób, które już mają poważne problemy ze spłatą swoich długów. Jest to nowy kredyt, który podlega takiej samej weryfikacji i ocenie jak każdy inny. Zazwyczaj są akceptowane spóźnienia w spłacie, lecz nie dłuższe niż maksymalnie 90dni. Tak więc, jeśli przerosły nas miesięczne raty lepiej wcześniej sprawdźmy możliwość ich zamiany na jedną, niższą.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =