Czy małżonek musi się zgodzić na kredyt?

Kredyty    
ocena

Dla Klienta minimum formalności to także brak zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu. Dla banku to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Obie strony jednak muszą dojść w tym temacie do porozumienia.

Czy małżonek musi się zgodzić na kredyt?

photoxpress.com

W momencie zawarcia małżeństwa mąż i żona wchodzą w tak zwaną ustawową wspólnotę majątkową. Oznacza to, że wszystkie rzeczy zakupione przez jednego z małżonków wchodzą do majątku wspólnego i oboje małżonkowie mogą nimi dysponować na równych prawach. Sytuacja ta nie dotyczy osób, które przed lub w trakcie trwania małżeństwa podpisały umowę rozdzielności majątku.

Z majątku wspólnego wyłącza się też między innymi spadek i ewentualnie ruchomości czy nieruchomości z niego nabyte. Co do kredytów prawo polskie nie określa jednoznacznie czy małżonek musi wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez męża czy żonę kredytu. W związku z tym banki regulują ten obowiązek swoimi wewnętrznymi regulaminami. Często ma na to wpływ kwota kredytu. Kredyty o niskim kapitale, zazwyczaj wchodzą w grę kwoty do 5.000 zł, są udzielane jako zobowiązanie indywidualne. Ale im wyższa kwota tym większa pewność, że bank poprosi o podpis na umowie współmałżonka.

W przypadku ewentualnego niespłacania kredytu bank może zażądać spłaty od małżonka, nawet jeśli ten nie wyraził zgody na zaciągnięcie kredytu. W przypadku sprawy sądowej przeważnie w sytuacjach niskich kwot zachodzi możliwość, iż zostały one wykorzystane w celach konsumpcyjnych bądź po prostu na tak zwane „życie”, a wtedy małżonek zostaje postawiony przed faktem konieczności spłaty zobowiązania. Dlatego przy wyższych kwotach banki minimalizują ryzyko kredytowe wymagając zgody współmałżonka.

Jedynie w przypadkach rozdzielności majątkowej bądź orzeczonej sądownie separacji bank odstępuje od tego wymogu.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =

a co jesli malzonek pobral kredyty bez mojej wiedzy na swoja dzialalnosc gospodarcza na falszywe oswiadczenia o zarobkach

~ elzbieta / 2012-01-27 11:50:15
oceń komentarz: (0) (0)