Czy warto wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyty    
ocena

Zaciągając kredyt hipoteczny zazwyczaj wiążemy się z nim na długi czas. Tego rodzaju zobowiązania spłaca się przez kilkadziesiąt lat, a miesięczna płatność nie należy do najniższych. Tu zwykle powstaje pytanie: czy warto?

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny?

photoxpress.com

Myślę, że taki problem powinien dotyczyć bardziej celu, na jaki kredyt jest zaciągany, a więc to on powinien determinować naszą decyzję. Jeżeli jednak już dojdziemy do wniosku, że jest on  godny uwagi, warto przyjrzeć się możliwościom kredytowym.

Kredyt hipoteczny można klasycznie podzielić na trzy produkty: kredyt hipoteczny-mieszkaniowy, kredyt budowlano-hipoteczny i pożyczkę hipoteczną. Pierwszy i drugi typ są związane z nabyciem lub budową domu bądź lokalu mieszkalnego. Wydaje się, że w tych przypadkach brakuje alternatywnego źródła finansowania. Przede wszystkim jeśli chodzi o kwotę - trudno byłoby uzyskać kilkuset tysięczny kredyt bez solidnego zabezpieczenia i określania celu. W tych dwóch sytuacjach mamy sprawę dosyć jasną.

Ale pozostaje jeszcze pożyczka hipoteczna i tu często klienci banków mają wątpliwości. Pożyczka hipoteczna umożliwia zaciągnięcie w banku wysoko kwotowego zobowiązania, bez deklarowania celu przeznaczenia tych środków, pod zastaw posiadanej już nieruchomości. Wartość posiadanej nieruchomości jest decydująca, jeśli chodzi o maksymalną dostępną kwotę.

Przy pożyczce hipotecznej zwykle nie przekracza 70-80  wartości domu/mieszkania.  Ale minimalne kwoty takich pożyczek zaczynają się już od 20.000 zł, a więc mogą konkurować z kredytami  gotówkowymi. I pomimo, że są dużo tańsze, często przegrywają tą konkurencję. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej oparte jest, tak jak w przypadku jej „rodzeństwa” o rynkową stawkę Wibor.

Do tego bank dolicza swoją marżę (zdecydowanie wyższą niż w przypadku innych produktów hipotecznych) i tak uzyskujemy finalne oprocentowanie. Przy obecnych stawkach rynkowych można liczyć na stawkę ok.9-13 %, mBank oferuje taką pożyczkę już od 8,81 %. Do tego należy oczywiście doliczyć prowizję i ubezpieczenia, ale to jak w prawie każdym produkcie finansowym. Niestety, formalności są dużo większe, wymagają czasu i przygotowań, zgromadzenia większej ilości dokumentów, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomość, a co za tym idzie dłuższy czas oczekiwania na decyzję.

Oferują z kolei dłuższy okres kredytowania, standardem jest 25 lat, zdecydowanie wyższe dostępne kwoty i są tańsze od przeciętnego kredytu gotówkowego dostępnego w bankach. A więc czasem warto się trochę pomęczyć z papierkami i czasem, aby potem ograniczać koszty swoich zobowiązań.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =