Nie ma szczególnych wymagań wobec klienta starającego się o wydanie karty kredytowej. Zdarzają się jedynie limity przy kartach złotych, czasem srebrnych, ale określają one przede wszystkim minimalny limit, od którego są wydawane. Obowiązują podobne procedury jak przy przyznawaniu kredytu gotówkowego, a więc niezbędny zestaw do złożenia wniosku o kartę to dokumenty tożsamości i poświadczające osiągany dochód – w zależności od jego źródła.

Co do wysokości dochodu, również nie stosuje się szczególnie wysokich wskaźników przy obliczaniu zdolności kredytowej. Zamiast raty miesięcznej przy wyliczeniach przyjmuje się maksymalną kwotę spłaty miesięcznej, jaka może powstać przy wykorzystaniu całego dostępnego limitu.

Zazwyczaj karta jest zobowiązaniem indywidualnym i bank nie wymaga zgody współmałżonka na jego uzyskanie.

Płacenie kartą jest też obecnie bezpieczniejsze niż gotówką. Banki ubezpieczają swoich klientów przed nieuprawnionym użyciem ich karty, również przed rabunkiem pobranej z bankomatu kwoty. Co prawda, to klient płaci za to składki, ale zwykle nie przekraczają one kwoty kilku złotych miesięcznie (średnio 5 zł).

Wybór odpowiedniej karty

Przy wyborze karty i limitu warto się najpierw zastanowić jakiemu ma służyć ona celowi. Jak wiadomo, największym plusem karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, w którym to bank nie nalicza odsetek od wykorzystanego limitu. Taki niemalże darmowy kredyt jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla osób, które od czasu do czasu muszą posiłkować się niewielkimi pożyczkami, ale jednocześnie mają środki, aby szybko je spłacać. Zamiast zwykłych kredytów gotówkowych czy chwilówek można skorzystać z dużo tańszego rozwiązania – karty. Zwłaszcza, jeżeli ma nam ona służyć do zakupów.

Zniżki

Dzięki niektórym kartom, nasze zakupy mogą być tańsze, nawet o kilkanaście procent. Banki coraz częściej łączą swoje karty z programami lojalnościowymi. W trakcie płatności kartą danego banku u partnera takiego programu otrzymujemy rabat. Takie systemy wprowadziły między innymi Citi Bank i Raiffeisen. Dodatkowo w Raiffeisen Banku możemy liczyć na wyjątkową, dodatkową ofertę ubezpieczeń podróżniczych, assistance i usługach consierge tylko dla posiadaczy kart kredytowych.

Nie należy jednak zapominać o zagrożeniach wynikających z korzystania z karty, szczególnie w sposób nieumiarkowany. Nie spłacenie kwoty minimalnej w terminie uzgodnionym z bankiem może spowodować naliczenie dodatkowych wysokich opłat. Dodatkowo, ponieważ jest takim samym zobowiązaniem kredytowym jak inne kredyty, jej niespłacanie skutkuje umieszczeniem informacji negatywnej w Biurze Informacji Kredytowej czy Międzybankowej Informacji Gospodarczej. To oczywiście najgorszy z możliwych scenariuszy, ale należy też pamiętać o innych.

Opłaty

Po przekroczeniu okresu bezodsetkowego bank nalicza procenty od całego wykorzystanego kapitału za cały ten czas i to najczęściej w maksymalnej możliwej stawce (czterokrotność oprocentowania kredytu lombardowego NBP). Opłaty są naliczane również na samym początku umowy z bankiem – za wydanie karty; jeżeli zażyczyliśmy sobie dodatkowego blankietu zapłacimy również za niego. Blankiety kart są wydawane czasowo, zwykle na 2 lata, a więc powyższe opłaty będą się powielały w kolejnych latach. Często transakcje gotówkowe (wypłata gotówki z bankomatu) są obarczone wysoką prowizją.

Jednak rozsądne korzystanie z karty może przynieść nawet oszczędności w domowym budżecie, czego Państwu (i sobie) gorąco życzę.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here