Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyty    
ocena

Decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego klienci podejmują zazwyczaj po długim zastanowieniu. Jest to dość wysokie zobowiązanie dla przeciętnego gospodarstwa domowego i powinno być przemyślane. Warto przed podpisaniem umowy przeanalizować różne możliwości w kilku bankach. Porównać marże, całą stawkę oprocentowania i prowizje oraz wszystkie dodatkowe koszty jak ubezpieczenie kredytobiorcy czy nieruchomości.

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

photoxpress.com

Banki mają wobec swoich klientów bardzo różne wymagania. To, co w jednym będzie obowiązkowe w drugim jest opcją dodatkową. Takie porównanie można przeprowadzić osobiście. Będzie to wymagało od zainteresowanego sporo czasu, ale na pewno opłaci się. Można też skorzystać z usług pośredników finansowych. Obecnie ich oferta jest tak szeroka że na pewno wśród nich znajdziemy interesującą propozycję. Zaoszczędzimy dzięki nim czas, a nasze koszty wcale nie muszą wzrosnąć.

Zazwyczaj banki wynagradzają pośredników za podpisane dzięki nim umowy, dzieląc się częścią swojego wynagrodzenia i nie obciążając dodatkowo klienta. Najszerszą ofertę mają na pewno najwięksi gracze na rynku pośredników - Open Finance i Expander, ale należy pamiętać, że ich oferta nie jest diametralnie różna od tej, którą mają inni pośrednicy czy same banki.  Niektórzy uważają, że to ci mniejsi pośrednicy są bardziej zorientowani na uzyskaniu jak najlepszego kredytu dla klienta, bo jako niewielkie firmy, nie stać ich na dużą reklamę i rozwijają się tylko dzięki poleceniom zadowolonych klientów. Popytajmy wśród znajomych, czy nie mają takich sprawdzonych kontaktów. Można skorzystać też z niezależnych portali internetowych i forów, gdzie wymieniane są informacje na różne tematy. Czasem stanowią one bogatą skarbnicę wiedzy.

Warto wiedzieć, że oferta kredytu z danego banku jest tylko propozycją. Coraz większa świadomość klientów prowadzi do tego, że jest to zawsze opcja wyjściowa i mamy prawo ją negocjować. Zwróćmy uwagę na  wszelkie opłaty, dokładnie przeczytajmy nie tylko umowę, ale też taryfę opłat i prowizji. Czasem paragrafy umowy odsyłają klienta właśnie do tego dokumentu, ale ponieważ rzadko kiedy stanowi integralną część umowy czy załącznik klient dowiaduje się o istotnych kosztach już kiedy one wystąpią. A te naprawdę opłaca się znać wcześniej.

Nawet jeżeli podpiszemy już umowę, która okaże się dla nas niekorzystna, to nie znaczy, że „klamka zapadła” i musimy wytrwać w tym kredycie do jego końca, przez następne kilkadziesiąt lat. Zawsze można postarać się o kredyt refinansowy. Przy regularnym spłacaniu bieżącego kredytu, nie jest trudno uzyskać takie refinansowanie czyli zamianę istniejącego kredytu na nowy. W ogromnej większości kredyty takie nie są obciążone prowizją za udzielenie, a mogą być korzystniejsze pod względem finansowym (oprocentowanie, dodatkowe opłaty).

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =